Zachovejme geny padlých vojáků ve spermabankách, vyzývá arménský poslanec | E15.cz

Zachovejme geny padlých vojáků ve spermabankách, vyzývá arménský poslanec

Zachovejme geny padlých vojáků ve spermabankách, vyzývá arménský poslanec
Arménští vojáci
• 
ZDROJ: CC BY SA 2.0: Khustup via Wikimedia Commons

Jan Pavec

Napětí mezi Arménií a Ázerbájdžánem stále trvá, v atmosféře strachu a vzájemných přestřelek se rodí i velmi netradiční návrhy. Šéf malé arménské prozápadní strany Dědictví chce umožnit odvedencům zachovat svoji genetickou informaci i v případě smrti – každý z nich by měl podle jeho návrhu zákona povinně přispět do nově vytvořené vojenské spermabanky.

Tevan Poghosjan chce tímto opatřením „zajistit kontinuitu generací“. Ministerstvo obrany nápad označilo za zajímavý a chce ho konzultovat s lékaři. Ne všichni jsou ale tak nadšení. „Místo vytváření spermabanky raději měli v posledních 25 letech postavit profesionální, dobře placenou a vyzbrojenou armádu, aby uchránili mladou generaci,“ uvedla podle serveru Armenia Now místní politická aktivistka Ani Kaghinjanová.

Téma obrany je nyní ve státě s třemi miliony obyvatel na prvním místě. Vláda plánuje zrušit výjimku z vojenské služby pro vysokoškoláky, podle návrhu zmíněného Povgohsjana by do ní měly nastoupit i ženy.

Mírová jednání

Boje ve sporném území Náhorního Karabachu si na začátku minulého měsíce vyžádaly životy 77 arménských vojáků a přestřelky na hranicích ještě stále probíhají. Prezident Serž Sargsjan na konci minulého měsíce prohlásil, že jeho země rezignuje na mírová jednání s Ázerbájdžánem, pokud nedostane dodatečné bezpečnostní záruky.

Stabilita v oblasti je důležitá pro evropskou energetickou bezpečnost. Trasa plánovaného plynovodu TANAP do Itálie totiž vede jenom pár kilometrů od konfliktního karabašského území.

 

Hlavní zprávy

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!