Začne Brusel spolupracovat s Íránem? Brzy zahájí jednání na vysoké úrovni

Nedávno uzavřená dohoda o íránském jaderném programu otevírá cestu k širší spolupráci mezi Íránem a světem. Po jednání v Teheránu to řekla šéfka diplomacie Evropské unie Federica Mogheriniová. Hovořila i s íránským ministrem zahraničí Mohammadem Džavádem Zarífem, který prohlásil, že v nejbližší době budou mezi Íránem a EU zahájeny rozhovory na vysoké úrovni.

 šéfka unijní diplomacie Federica Mogheriniová
28.7.2015 15:25   |  

Rozhovory se prý zaměří na energetiku, dopravu, obchod, životní prostředí, lidská práva a obchod s narkotiky. Mogheriniová se vrátila k dohodě, kterou s Íránem uzavřelo 14. července šest států.

Je to podle ní důkaz, že „diplomacie může přinést výsledek“. EU byla koordinátorem rozhovorů, které vedly Spojené státy, Rusko, Británie, Francie, Čína a Německo.


Přečtěte si: Němci vidí v Íránu obchodní příležitosti. Návrat do země chystá řada firem


„Ta dohoda je historická nejenom proto, že se ji podařilo podepsat,“ řekla Mogheriniová. „Přidanou hodnotou“ dohody je podle ní to, že je příkladem řešení pro další problémy ve světě. Před příjezdem do Teheránu jednala nejvyšší představitelka evropské diplomacie v Rijádu.

Írán se v dohodě zavázal k omezení některých aktivit svého jaderného programu výměnou za zrušení mezinárodních sankcí. Ve světě je dohoda vnímána jako příležitost ukončit letitý spor s Íránem. Výhrady ale nepřestává mít Izrael, který se cítí Íránem ohrožen. V USA musí podmínky dohody ještě schválit Kongres.


Čtěte také:

Perský trh je vyhladovělý – a firmy to vědí. Dohodu s Íránem vítají

Amnesty International: Írán urychlil vykonávání rozsudků smrti

Íránský tanker s ropou se prý vydal na cestu do Asie

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Jednání o transatlantické dohodě postupují plynule, ujišťuje Washington

Jednání o transatlantické dohodě postupují plynule, ujišťuje Washington

Domlouvání smlouvy o volném obchodu mezi Evropskou unií a Spojenými státy plynule postupují, řekl mluvčí šéfa Úřadu obchodního zmocněnce USA Michaela Fromana. Německý vicekancléř… více

Mobilní web