Zahnali jsme Islámský stát na ústup, chlubí se západní ministři obrany

aktualizováno Islámský stát je v současnosti v Iráku a Sýrii na ústupu. Mezinárodní koalice pod vedením Spojených států nyní usiluje o to, aby zlikvidovala "mocenská centra" této organizace v syrském městě Rakka a v severoiráckém Mosulu. Informovali o tom dnes ministři obrany Francie a Spojených států v Paříži, kde se konalo jednání o postupu proti IS, kterého se zúčastnili také jejich kolegové z Německa, Austrálie, Itálie, Nizozemska a Británie.

Francouzský, americký a britský ministr obrany
20.1.2016 18:09   |  

„Naše společné úsilí přináší ovoce. Islámský stát je v terénu na ústupu, podařilo se nám zasáhnout jeho zdroje. Nastal čas, abychom zvýšili naše společné úsilí tím, že povedeme soudržnou kolektivní strategii,“ prohlásil podle agentury AFP francouzský ministr obrany Jean-Yves Le Drian.

Americký ministr obrany Ashton Carter zmínil tři hlavní cíle boje proti IS. Kromě zničení velících středisek jde o rozložení jeho vlivu ve světě a o ochranu civilního obyvatelstva před teroristickými útoky. Globální vliv IS označil Carter za „nádorovou metastázu“.

Aktuální situace v Sýrii

Zdroj: CC BY SA 3.0: NordNordWest via Wikimedia Commons

Ministr zároveň prohlásil, že Spojené státy zvou všech 26 členů koalice bojující proti IS pomocí vzdušných sil k mezinárodní konferenci, která by se za tři týdny měla konat v Bruselu. Každá země by se podle něho měla připravit na větší účast v bojovém úsilí. Neoficiální zdroje podotýkají, že zejména ze strany blízkovýchodních zemí je pomoc spíše symbolická a zahrnuje jen hrstku letadel.

Le Drian a Carter také kritizovali ruskou intervenci v Sýrii. Rusové by se podle francouzského ministra měli zaměřit na bombardování IS a přestat útočit na ostatní opoziční ozbrojené skupiny. Moskva je prý na „špatné strategické cestě“, dodal Carter s tím, že dokud se to nezmění, „není dostatek prostoru pro spolupráci mezi Západem a Ruskem v Sýrii“.


Čtěte také:

Londýn: Rusko prodlužuje Asadovu agónii, jeho nálety mají stále více obětí

OSN: Islámský stát v Iráku drží v otroctví až 3500 lidí

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Elektromobilem přes Evropu. Evropská komise chce více nabíjecích stanic

Elektromobilem přes Evropu. Evropská komise chce více nabíjecích stanic

Evropská komise chce snížit emise oxidu uhličitého, pomoci tomu má větší prodej elektromobilů. Zákazníky má přesvědčit o jejich nákupu větší počet nabíjecích stanic. více

Mobilní web