Zahradil psal europoslancům: Žádný pakt, pryč od eura

Odmítnutí evropské smlouvy o rozpočtové odpovědnosti, kterým premiér Petr Nečas zaskočil Evropskou unii včetně českých diplomatů v Bruselu, nebylo nejspíš záležitostí okamžiku.

 Jan Zahradil
6.2.2012 10:57   |  

Člen výkonné rady ODS, europoslanec a místopředseda Evropských konzervativců a reformistů Jan Zahradil už čtyři dny před konáním mimořádného summitu některé europoslance informoval, že českým zájmem není přijetí Paktu rozpočtové odpovědnosti, ale možnost vycouvat ze závazku přijmout společnou evropskou měnu. K tomu se Česká republika zavázala podpisem přístupové smlouvy v roce 2003.

V e-mailu, který redakce deníku E15 získala, Zahradil píše: „Raději než slepě následovat eurozónu a předstírat, že jsme stále připraveni do ní kdykoli vstoupit, prosazujeme více strukturovaný přístup – budoucí opt-out z našeho závazku automaticky přijmout jednotnou měnu a ponechání tohoto rozhodnutí na referendu.“ Na dotaz, zda šlo o soukromou iniciativu, či postup z pověření ODS, Zahradil vysvětlil: „Kongres i výkonná rada schválily požadavek na referendum o vstupu do eurozóny, což je – v případě negativního výsledku – de facto opt-outem.“


Čtěte také: Zahradil: Schwarzenberg není naštěstí ani prezident, ani premiér


Zahradil adresoval e-mail polskému kolegovi Jacku SaryuszWolskimu z největší frakce Evropského parlamentu, poslaneckého klubu Evropské lidové strany, a řadě dalších europoslanců. Byla to odpověď na Saryusz-Wolskiho žádost, aby šéfové národních stranických delegací podepsali dopis pro stálého předsedu Rady EU Hermana Van Rompuye. V něm ho žádali, aby rozpočtový pakt zakotvil povinnost zvát na vrcholné summity eurozóny i ty členy EU, v jejichž zemích se neplatí eurem. Zahradil, který vede europoslanecký klub ODS, se k této iniciativě nepřipojil. Poláci nakonec svůj požadavek prosadili, Česko dalo od paktu ruce pryč. „V referendu bych hlasoval proti vstupu do eurozóny a prosazoval bych i takový oficiální postoj ODS,“ uvedl Zahradil.

Premiér Petr Nečas, který vysvětloval minulý týden svůj postoj svému kabinetu a sněmovně, je přesvědčen, že vzniklou situaci není třeba vnímat jako fatální či zlomovou: „Neměl jsem mandát říci této smlouvě ano.“ Předseda vlády také zdůrazňuje, že konečné znění dokumentu měl k dispozici na poslední chvíli. „Přece nepodepíšu něco, co přede mnou leží pět minut,“ říká nyní.

Verze smlouvy z pátku 27. ledna, tedy po projednání na úrovni vládních šerpů, však body, o něž Češi původně usilovali, v zásadě obsahovala. Šlo o to, aby země neplatící eurem byly alespoň jednou za rok zvány na schůzky eurozóny a o možnost, aby se k fiskálnímu paktu mohla kterákoli země připojit, aniž by takový krok schvalovaly státy, které už úmluvu ratifikovaly. S touto podobou textu se také na summit šlo.

Autor: Jana Havligerová, Igor Záruba

Komentáře

Čtěte také

Nákupy tureckých dluhopisů jsou spekulace, tvrdí agentura Moody's

Nákupy tureckých dluhopisů jsou spekulace, tvrdí agentura Moody's

Mezinárodní ratingová agentura Moody's Investors Service snížila hodnocení úvěrové spolehlivosti Turecka z investičního do spekulativního pásma. Tento krok může Turecku zvýšit… více

Mobilní web