Zaorálek dostal v Pekingu pozvání pro Zemana do Číny

Peking zve českého prezidenta Miloše Zemana do Číny. Prohlásil to ministra zahraničí Lubomír Zaorálek s tím, že termín zatím není znám. Do Prahy by naopak mohl přijet čínský prezident Si Ťin-pching, který projevil zájem o návštěvu Česka. Na podzim by do Prahy měl také přiletět čínský premiér Li Kche-čchiang na setkání s předsedy vlád zemí střední a východní Evropy.

 Český ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (vlevo) a jeho čínský protějšek Wang I spolu jednali 29. dubna v Pekingu. Ze setkání vzešlo prohlášení o vzájemné spolupráci obou států. Obě země se v dokumentu ujistily, že se nebudou vměšovat do vnitřních záležitostí druhého státu, a podpořily ochranu lidských práv.
29.4.2014 14:21   |  

Otevřít dveře pro cesty vrcholných českých představitelů do Číny byl jedním z cílů nynější Zaorálkovy třídenní návštěvy Pekingu. „Cesta je skutečně otevřená, aby do Číny přijely i další návštěvy, aby přijel ministr průmyslu (Jan Mládek), ministr zdravotnictví (Svatopluk Němeček), a dokonce jsme dostali pozvání i pro prezidenta České republiky,“ uvedl Zaorálek.

Termín, kdy by se Zeman mohl do Číny vydat, podle ministra ještě nepadl. Už v minulosti se objevily informace, že by se jeho zvažovaná cesta mohla uskutečnit na konci letošního roku.

„Stejně tak se můžeme dočkat poměrně významných návštěv z Číny v České republice, protože se ukázalo, že i čínský prezident by do budoucna stál o možnost navštívit Prahu,“ prozradil Zaorálek.

Čínský prezident byl v Praze naposledy v roce 1987

Číňané podle něj pozitivně hodnotili únorovou Zemanovu schůzku s prezidentem Si Ťin-pchingem v dějišti zimních olympijských her v Soči. I při ní Si pozval Zemana do Číny a český prezident naopak svého kolegu pozval do Česka. Zatím poslední cesta nejvyššího čínského představitele do Prahy se uskutečnila v roce 1987.

Kromě čínského prezidenta by Česko mohlo ještě letos přivítat i premiéra Číny Li Kche-čchianga, který by se měl zúčastnit ekonomického fóra předsedů vlád zemí 16+1, což jsou státy střední a východní Evropy a Čína. Tento summit by se měl konat na podzim v Praze, zvažovanými termíny jsou září nebo říjen.


Čtěte také:

Zapomeňte na Tibet, hlavní je byznys. Česko Čínu kritizovat nebude

Česko samostatnost Tibetu nepodporuje, přesvědčoval v Číně Zaorálek

Čína, druhá největší ekonomika světa, svůj růst letos ještě zpomalí

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Chovanec žádá miliardy na zvýšení bezpečnosti. Máte rezervy, reagoval Babiš

Chovanec žádá miliardy na zvýšení bezpečnosti. Máte rezervy, reagoval Babiš

Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) požaduje tři miliardy korun navíc na navýšení počtu policistů a boj proti terorismu. ČSSD považuje bezpečnost za prioritu při sestavování… více

Mobilní web