Zaorálek jednal s Rúháním o konfliktech v regionu i o uprchlících | E15.cz

Zaorálek jednal s Rúháním o konfliktech v regionu i o uprchlících

Zaorálek jednal s Rúháním o konfliktech v regionu i o uprchlících
Lubomír Zaorálek, Hasan Rúhání
• 
ZDROJ: čtk

ČTK

Pokud máme najít politické řešení konfliktů na Blízkém východě, musíme spolupracovat a Írán musí být součástí tohoto řešení. Prohlásil to český ministr zahraničí Lubomír Zaorálek po svém jednání s íránským prezidentem Hasanem Rúháním. Při schůzce hovořili zejména o situaci v regionu, o terorismu, aktivitách Islámského státu, utečenecké krizi, ale i o restartu diplomatických a ekonomických vztahů Íránu a Česka. Ministr s sebou totiž přivezl početnou podnikatelskou misi.

„Shodli jsme se s panem prezidentem, že pokud chceme řešit utečeneckou krizi z tohoto regionu, je potřeba se zaměřit na její základní příčiny, tedy válečné konflikty v Sýrii a Iráku,“ prohlásil Zaorálek. „Evropa není sama o sobě schopná tu situaci (v Sýrii) změnit, to není v našich silách,“ dodal. Právě Írán by proto podle něj mohl při hledání východiska v Sýrii sehrát klíčovou úlohu.

Umožní to mimo jiné červencové uzavření dohody o omezení jaderného programu. Díky ní se pro Írán ukazuje cesta k větší otevřenosti a spolupráci s Evropou a konkrétně i s Českem. Íránští politici jsou si vědomi, že země potřebuje změnu, podotkl dále český ministr. „Politici jsou otevření do budoucna se bavit o leckterých otázkách, které jsme si ještě nedávno nedokázali představit, že bychom se o nich s Íránem bavili,“ dodal.

Zaorálek: pokud chceme řešit utečeneckou krizi z tohoto regionu, je potřeba se zaměřit na její základní příčiny, tedy válečné konflikty v Sýrii a Iráku

„Dnes je Írán skutečně stabilní zemí, to můžeme vidět všude tady kolem sebe. Írán je bezpečná země, která rovněž dokázala působit jako určitý štít proti terorismu a takzvanému Islámskému státu,“ řekl šéf české diplomacie. Pokud jde o spolupráci Íránu s ČR, s prezidentem Rúháním se Zaorálek shodl, že „základem musí být určité společné hodnoty, ke kterým se budeme hlásit“. „Pan prezident mluvil o tom, že to jsou hodnoty lidské důstojnosti, že to jsou určité společné principy, které by nás měly spojovat navzdory tomu, že máme různé systémy a hlásíme se k různým náboženstvím,“ dodal ministr.

Jednání s íránskými představiteli byla podle šéfa české diplomacie velmi vstřícná a nemluvilo se během nich o chronickém problému, který česko-íránské vztahy dlouhodobě zatěžuje. Tím je perské vysílání Rádia Svobodná Evropa/Rádia Svoboda (RFE) z Prahy, kvůli němuž Írán v roce 1998 odvolal z ČR svého velvyslance. „Nemusíme lámat přes koleno věci, které nejsme schopni vyřešit dnes, a můžeme postupovat tam, kde nám to prostor umožňuje,“ řekl k tomu Zaorálek.

Obchodní kontakty

Padesátka zástupců českých firem v Íránu o víkendu sondovala terén pro nové obchody, které se budou moci plně rozvinout po očekávaném zrušení mezinárodních ekonomických sankcí vůči Teheránu. Kromě politiky byla proto během Zaorálkovy návštěvy Íránu často řeč o tom, jak napravit pošramocené obchodní vztahy.

I íránští politici totiž přiznávají, že objem vzájemného obchodu je naprosto neuspokojivý a že je třeba to změnit. „Ministr financí mluvil o reformách, mluvil o tom, že jsou si vědomi toho, že země není schopna dlouhodobě žít v izolaci a rozvíjet úspěšnou ekonomiku,“ uvedl Zaorálek po dnešním setkání s ministrem financí Alím Tadžebníjou.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Největší nezávislý katalog českých firem