Zatkněte ho! Desítky tisíc Britů v petici viní Netanjahua z válečných zločinů | E15.cz

Zatkněte ho! Desítky tisíc Britů v petici viní Netanjahua z válečných zločinů

Zatkněte ho! Desítky tisíc Britů v petici viní Netanjahua z válečných zločinů
Benjamin Netanjahu
• 
ZDROJ: čtk/ap

ČTK

Více než 79 tisíc lidí už v Británii podpořilo petici požadující zatčení izraelského premiéra Benjamina Netanjahua při jeho nadcházející návštěvě Londýna. Výzva je umístěná mezi na oficiálním portálu britského parlamentu. Podle signatářů petice se Netanjahu nařízením loňských vojenských útoků proti Pásmu Gazy dopustil válečných zločinů.

Elektronickou petici zahájil 7. srpna počítačový expert Damian Moran z Manchesteru. Doufá, že získá nejméně 100 tisíc podpisů, čímž by se podle něj tehdejší masakr více než 2000 civilistů mohl dostat na program jednání parlamentu. Moran si je ale podle katarské stanice Al-Džazíra vědom, že se zatčením Netanjahua nelze počítat.

Podle britského a mezinárodního práva se šéfové zahraničních vlád, tedy i Netanjahu, těší imunitě a nemohou být zatčeni či zadržováni, reagovala na petici podle portálu parlamentu britská vláda. Izraelského premiéra pozvala na září, uvádí portál bez upřesnění termínu návštěvy.

Amnesty: Izrael se loni v Gaze dopustil válečných zločinů

Také mezinárodní organizace na ochranu lidských práv Amnesty International v červenci tvrdila, že izraelská armáda se během loňského konfliktu s palestinským radikálním hnutím Hamas dopustila válečných zločinů, přičemž existují jasné důkazy o zločinech proti civilistům. Podle Londýna měl však Izrael právo na sebeobranu poté, co palestinští radikálové tehdy ostřelovali raketami území židovského státu.

Boje trvající 50 dní od začátku července do konce srpna stály život až 2310 Palestinců a 72 Izraelců, z toho 66 vojáků. Zraněno bylo na 11 tisíc Palestinců a 700 Izraelců. Násilí vypuklo po zadržení stovek členů Hamasu, které Izrael zatkl kvůli zmizení a smrti trojice izraelských mladíků na Západním břehu Jordánu.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!