Země EU potvrdily jarní dohodu o přerozdělení 40 tisíc uprchlíků | E15.cz

Země EU potvrdily jarní dohodu o přerozdělení 40 tisíc uprchlíků

Země EU potvrdily jarní dohodu o přerozdělení 40 tisíc uprchlíků
Migranti
• 
ZDROJ: čtk/ap

ČTK

Přerozdělování prvních žadatelů o azyl, kteří se nyní nacházejí v Itálii a v Řecku, mezi ostatní státy Evropské unie může začít. Před prázdninami dohodnutý krok dnes formálně potvrdilo jednání ministrů vnitra unijní osmadvacítky. Oznámilo to lucemburské předsednictví EU. Česko se dobrovolně zavázalo k přijetí 1100 osob za dva roky.

Členské země se na červnovém summitu EU poté, co zamítly květnový návrh Evropské komise na povinné přerozdělení 40 tisíc osob s právem na mezinárodní ochranu, zavázaly podělit se za dva roky o stejný počet na dobrovolném základě. Například po Česko tehdejší odmítnutá „kvóta“ žádala přijetí 1328 osob. K faktickému spuštění plánu bylo ale třeba počkat na vyjádření europoslanců, kteří tak učinili teprve minulý týden.

Při sčítání dobrovolných nabídek se ale zatím diplomaté Lucemburska, které nyní EU předsedá, dostali jen k číslu okolo 32 500. Protože se však jedná o dvouletý program, pro letošní rok je 20 tisíc míst mezi členskými státy k dispozici. Diplomaté předsednické země ale ujišťují, že do konce roku se jim zbývajících necelých osm tisíc míst podaří zajistit.

Jen žadatelé o mezinárodní ochranu

Přemísťováni mohou být jen přesně identifikovaní žadatelé o mezinárodní ochranu, u nichž je velká pravděpodobnost, že v přijímajícím členském státě unie azyl získají. V praxi to znamená jen Syřany, Iráčany a Eritrejce, kteří byli či budou v Itálii nebo v Řecku registrováni mezi letošním 15. srpnem a 16. zářím 2017. Finální rozhodnutí o azylu bude dělat přijímající stát EU, což by mělo zmenšit tlak na migrační systémy unijních zemí bezprostředně čelících přívalu utečenců.

Lucemburský ministr zahraničí a pro migraci Jean Asselborn formální schválení rozdělení prvních utečenců přivítal s tím, že nyní také existuje právní základ pro zřízení center v Itálii a v Řecku, kde budou žadatelé o azyl rychle registrováni a jejich žádosti vyřizovány.

Ministři vnitra EU dnes ale především diskutují o novém návrhu komise, která svůj jarní krok v září rozšířila o dalších 120 tisíc osob. Tentokrát by šlo o přemístění nejen z Itálie a z Řecka, ale také z Maďarska. Státy ze středu a východu unie, včetně Česka, ovšem nové plány na „povinné kvóty na uprchlíky“ odmítají.

Za každého žadatele o azyl země, která tuto osobu v rámci programu převezme, má nárok na 6000 eur (přes 160 tisíc korun).

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!