Životní prostředí v USA bude chránit oblíbenec ropných firem a kritik klimatických změn | E15.cz

Životní prostředí v USA bude chránit oblíbenec ropných firem a kritik klimatických změn

ČTK

Zvolený americký prezident Donald Trump jmenuje generálního prokurátora Oklahomy Scotta Pruitta šéfem Agentury pro ochranu životního prostředí, oznámil Trumpův tým. Pruitt v minulosti kritizoval kroky vlády Baracka Obamy v boji proti klimatickým změnám a je zastáncem zmírnění regulací EPA v oblasti těžby ropy a plynu. 

Jeho nominace podle agentury Reuters potěší ropný průmysl, ale rozhněvá ekologické aktivisty.

"EPA utratila příliš mnoho peněz daňových poplatníků na nekontrolovaných programech zaměřených proti energetickému průmyslu. To mělo za následek likvidaci milionu pracovních míst a ohrožení zemědělců, podniků a průmyslových odvětví," praví se v prohlášení, jež Trump vydal v souvislosti Pruittovou nominací.

Kdo jsou Trumpovi klíčoví ministři? Podívejte se

Pruitt byl velkým odpůrcem Obamova boje proti klimatickým změnám. V roce 2011 se stal generálním prokurátorem státu, který je největším producentem ropy a zemního plynu v USA. S agenturou, kterou se chystá Pruitt vést, vedl již několik soudních sporů. Zažaloval ji kvůli opatřením, jejichž cílem bylo snížit emise skleníkových plynů a zlepšit smogovou situaci.

Trump prodal všechny své akcie, měly hodnotu jedné miliardy korun

"Američany nebaví koukat na to, jak se z naší ekonomiky kvůli zbytečným předpisům EPA vytrácí miliardy dolarů. Mám v úmyslu agenturu vést tak, abych hájil odpovědnou ochranu životního prostředí, ale rovněž svobodu amerických firem," citoval Pruitta Trumpův tým, podle kterého je schopen učinit přítrž "přehnanému boji proti uhlí".

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!