Zmocněnec OSN: Plán B pro Sýrii neexistuje, jedinou alternativou je válka | E15.cz

Zmocněnec OSN: Plán B pro Sýrii neexistuje, jedinou alternativou je válka

Zmocněnec OSN: Plán B pro Sýrii neexistuje, jedinou alternativou je válka
zmocněnec OSN pro Sýrii Staffan de Mistura
• 
ZDROJ: čtk

ČTK

Jedinou alternativou k diplomatickému řešení syrské krize je další válka, která by ale byla ještě horší než ta dosavadní. V Ženevě, kde dnes začne další kolo mírových rozhovorů o Sýrii, to řekl jejich koordinátor a zmocněnec OSN Staffan de Mistura. K jednáním se sjely delegace syrské vlády a jejích oponentů, aby v nepřímém jednání dohodly další mírové kroky. Prozatím platí příměří, které je až na výjimky dodržováno od konce února.

Rusko dnes oznámilo, že od úterý začne stahovat své hlavní síly ze Sýrie. Jejich tamní činnost podle ruského prezidenta Vladimira Putina vytvořila nezbytné podmínky pro mírový proces, v němž by Moskva měla nyní hrát větší roli.

De Mistura prohlásil, že za vůbec nejdůležitější považuje dospět k dohodě o politickém předání moci. Jediný známý „plán B“, tedy alternativa k této snaze, je podle něj návrat k válce, která by byla ještě horší než dosavadní boje.

De Mistura rozhovory považuje za „okamžik pravdy“ a jejich neúspěch by podle něj znamenal obnovu války. Řekl také, že OSN je pouze prostředníkem a že hlavní slovo má mezinárodní skupina, která se na přípravě podílela. Jde o 18 zemí, jež zastupují různé strany konfliktu. „Jestliže v těchto rozhovorech ani v dalších kolech neuvidíme ochotu jednat, pak věc vrátíme těm, kdo mají vliv, to je Ruská federace, USA a Rada bezpečnosti OSN,“ řekl de Mistura.

Zmocněnec OSN se dnes setkal s delegací syrské vlády vedenou hlavním vyjednávačem a velvyslancem při OSN Bašárem Džaafarím. Džaafarí před novináři řekl, že předal de Misturovi názory Damašku na způsob politického řešení krize.

Desetidenní jednání

De Mistura řekl, že se syrskou delegací probíral procedurální záležitosti a že další kolo se bude konat ve středu a zaměří se na témata obsažená v prosincové rezoluci Rady bezpečnosti OSN. Podle ní se má dohodnout příměří, přechodná vláda, nová ústava a parlamentní a prezidentské volby.

Toto kolo rozhovorů, které je od ledna už druhé, má podle de Mistury trvat maximálně deset dní a vyjádřit se v něm prý budou moci zástupci „všech Syřanů“. De Mistura také počítá ještě s třetím kolem rozhovorů, které by se mohlo konat po určité pauze. Očekává, že se podaří dospět když ne k dohodě, tak alespoň k orientačním bodům dalšího postupu v Sýrii.

Podle prosincové rezoluce Rady bezpečnosti OSN se má dohodnout příměří, přechodná vláda, nová ústava a parlamentní a prezidentské volby.

Jádrem sporu Asad

Syrský ministr zahraničí Valíd Mualim v sobotu vyloučil možnost jednat v Ženevě o odstoupení prezidenta Bašára Asada. Spojené státy obvinily Mualima z ohrožování rozhovorů a opozice z podkopávání jednání předem. Opoziční vyjednávač Muhammad Allúš v rozhovoru v Ženevě řekl, že mají-li být jednání úspěšná, musí Asad odejít, mrtvý nebo živý.

„Přechodné období může začít jedině s pádem nebo smrtí Bašára Asada. Nelze ho zahájit za přítomnosti režimu nebo v době, kdy je jeho hlava stále u moci,“ řekl Allúš. Sám Asad dnes v telefonátu s Putinem podle tiskového prohlášení Kremlu uvedl, že doufá v konkrétní výsledky ženevských jednání. Zdůraznil prý potřebu politického procesu v zemi.

De Mistura na dotaz agentury Reuters, zda si umí představit v čele Sýrie ženu, odpověděl: „To by se mi líbilo.“ Jeho mluvčí však rychle dodal, že debata o jakýchkoli volbách je věcí Syřanů.

De Mistura už několikrát v minulosti řekl, že by rád do mírových jednání zapojil více žen. Žertem se novinářů sám zeptal, zda vědí, s kým se sešel vůbec jako s prvním. Po několika chybných odpovědích prozradil, že s poradní skupinou syrských žen a že s nimi v neděli odpoledne strávil hodinu a půl. „Myslím, že právě ony nám mohou pomoci pochopit, jak řešit syrskou krizi,“ řekl de Mistura.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!