Znovu za mříže? Rusové chtějí vydat mezinárodní zatykač na Chodorkovského | E15.cz

Znovu za mříže? Rusové chtějí vydat mezinárodní zatykač na Chodorkovského

Znovu za mříže? Rusové chtějí vydat mezinárodní zatykač na Chodorkovského
Michail Chodorkovskij v Berlíně na první tiskové konferenci po svém propuštění
• 
ZDROJ: ČTK/AP

ČTK

Ruský vyšetřovací výbor obvinil z účasti na dvou vraždách bývalého ropného magnáta Michaila Chodorkovského, který po desetiletém věznění v Rusku žije v zahraničí. Podle mluvčího výboru Vladimira Markina bude na Chodorkovského v nejbližších dnech vydán mezinárodní zatykač. Zapřisáhlý odpůrce ruského prezidenta Vladimira Putina se ale nebojí, že by byl do Ruska vydán.

Vyšetřovací výbor, který je ruskou obdobou americké FBI, Chodorkovského v nepřítomnosti obvinil z nařízení vraždy nepohodlného starosty západosibiřského Něftějugansku z roku 1998. Starosta prý na ropném koncernu Jukos, který Chodorkovskij řídil, požadoval, aby odevzdal státu nepřiznané daně.

Chodorkovskij má podle vyšetřovatelů i podíl na smrti tělesného strážce podnikatele Jevgenije Rybina. Stalo se tak údajně při jednom z pokusů zabít Rybina v letech 1998 až 1999. Při střelbě bylo tehdy také zraněno několik dalších lidí.

Podle Markina se výbor chystá vydat na Chodorkovského mezinárodní zatykač, protože neuposlechl výzvu, aby se v souvislosti s vyšetřováním dostavil k výslechu. Bývalý šéf Jukosu, který v současné době žije na Západě, ale celý případ odmítá jako politicky motivovanou frašku a vydání do Ruska se nijak neobává.

Žádný strach

„Michail Borisovič (Chodorkovskij) nebude nijak omezen, i kdyby na něj byl vydán mezinárodní zatykač… Nemá strach, že by byl vydán (do Ruska),“ řekla podle agentury RIA Novosti mluvčí Chodorkovského Olga Pispanenová.

Nyní 52letý Chodorkovskij byl v minulosti považován za nejbohatšího člověka v Rusku a za možného vážného politického konkurenta Putina. V roce 2003 ho ale úřady zatkly a později odsoudily k mnohaletému vězení za daňové úniky a zpronevěru. Na základě prezidentské milosti se v prosinci 2013 dostal na svobodu. Své odsouzení opakovaně označoval za exemplární trest za to, že si troufl postavit se Putinovi.

Společnost Jukos byla rozdělena a zestátněna, přičemž většinu majetku získala polostátní firma Rosněfť řízená Putinovým spolupracovníkem Igorem Sečinem. V srpnu 2006 Jukos vyhlásil bankrot.

Jan Šťovíček: Rusko předvedlo největší skandál v historii sportu

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!