Trump znejišťuje Pobaltí. To chce robustní ochranu před Ruskem | E15.cz

Trump znejišťuje Pobaltí. To chce robustní ochranu před Ruskem

ČTK

Země se obávají tlaku Ruska a apelují na USA. Nejistotu v nich vyvolaly předvolební výroky Donalda Trumpa.

Ministři obrany pobaltských států na schůzce v Tallinnu znovu apelovali na Spojené státy, aby se dál "robustně" angažovaly v baltském regionu a nevzdávaly se svých bezpečnostních závazků. Reagovali tak na nejistotu, kterou vyvolávaly předvolební výroky Donalda Trumpa ohledně alianční spolupráce.

Trump v kampani prohlašoval, že bude zvažovat ochranu členských zemí NATO úměrně jejich příspěvku do alianční pokladny. Prohlášení znepokojilo vlády Estonska, Lotyšska a Litvy, které se obávají tlaku silného ruského souseda.

Rusové zaútočí na Pobaltí do dvou let, tvrdí expert, jenž předpověděl Ukrajinu

Podle pravidel NATO by měl každý členský stát přispívat do rozpočtu nejméně dvěma procenty svého hrubého národního produktu. Z pobaltských zemí tento požadavek plní jen Estonsko, Lotyšsko a Litva prý dvouprocentní hranice dosáhnou v několika příštích letech.

Ministři v prohlášení poukázali na "mimořádný význam robustního závazku Spojených států vůči bezpečnosti pobaltských zemí," uvedla agentura Reuters. Washington by podle nich měl zajistit "důvěryhodné odstrašení tím, že dál zajistí přítomnost armády USA v předsunutých pobaltských pozicích".

CIA: Rusko zasahovalo do voleb, podpořilo Trumpa

Spojené státy se loni zavázaly, že ve střední a východní Evropě umístí tanky, dělostřelectvo a další výzbroj, aby uspíšily případnou reakci na krizové situace. Estonsko, Lotyšsko a Litva žádají, aby v baltském regionu byla zajištěna dlouhodobá přítomnost spojeneckých vzdušných a námořních sil.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!