Aj Wej-wej stahuje svá díla z Dánska kvůli imigračnímu zákonu

Čínský výtvarný umělec a kritik porušování lidských práv v Číně Aj Wej-wej se rozhodl stáhnout svá díla z dánských muzeí kvůli novým azylovým zákonům, které mají umožnit zabavování cenností imigrantům. Výtvarník na sociálních sítích oznámil, že už nechce vystavovat svá díla v muzeu ARoS s Aarhusu a v kodaňské Faurschouově nadaci.

 Čínský umělec Aj Wej-wej
27.1.2016 16:57   |  

Kurátorka Jennie Haagemannová řekla agentuře AP, že Aj volal majiteli Faurschouovy nadace, aby ho o svém rozhodnutí informoval. Muzeum původně plánovalo prodloužení výstavy děl čínského umělce, ale nakonec ji s okamžitou platností ukončilo, potvrdila Haagemanová. „Dá se říct, že je to škoda, protože Aj Wej-wejovo umění v tak velké míře pojednává o svobodě a lidskosti,“ dodala kurátorka.

Představitelé muzea ARoS uvedli, že zatím nemají více informací než ty, které Aj umístil na Twitteru a Instagramu. Jeho díla jsou v aarhuském muzeu součástí výstavy nazvané Nová dynastie - vytvořeno v Číně. Ředitel muzea Erlend Hoeyersten podotkl, že si velmi váží Ajovy kritiky dánské imigrační politiky, ale také je podle něj „nerozumné, aby byl všechen lid trestán za vládní politiku“.

Dánský parlament v úterý zpřísnil azylové zákony tak, že úřady mohou v rámci spoluúčasti na financování péče odebírat žadatelům o azyl cennosti a hotovost nad 10 tisíc dánských korun (36 tisíc korun). Proti novým pravidlům protestovala řada organizací hájících lidská práva. Aj Wej-wej příští týden navštíví Českou republiku. Osobně se zúčastní vernisáže svého díla Zvěrokruh u pražského Veletržního paláce a vystoupí také v Knihovně Václava Havla.


Čtěte také:

Dánsko zpřísňuje imigrační azylové zákony. Azylantům začne zabavovat majetek

Lego couvá, nehodlá už od odběratelů zjišťovat, k čemu kostky využijí

Kritik čínské vlády Aj Wej-wej dostal šestiměsíční britské vízum

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Italové dopadli druhého nejhledanějšího člena mafie

Italové dopadli druhého nejhledanějšího člena mafie

Italská policie dnes zatkla druhého nejhledanějšího člena mafie Ernesta Fazzalariho, který se 20 let skrýval. Nyní šestačtyřicetiletý Fazzalari byl významným členem kalábrijské… více

Komerční prezentace
Mobilní web