Alzheimer přichází a chce peníze

3.11.2010 8:03   |  

Chcete vědět, jestli se z vás za pár let nestane troska, která si nic nepamatuje, nedokáže mluvit a jejíž mozek zvolna degeneruje? Neboli – chcete předem znát, zda se k vám neblíží Alzheimerova choroba? Test, který by to měl prozradit, vyvíjejí badatelé z americké společnosti Satoris společně s vědci ze Stanfordovy univerzity.

Podle jejich zjištění signalizují změny hladiny osmnácti bílkovin v organismu, že za dva až šest let u člověka tato nemoc s vysokou pravděpodobností vypukne.

„Střední doba trvání Alzheimerovy nemoci je tři až osm let. Přibližně třetina případů trpí těžkou podobou nemoci, která si vyžaduje umístění v nějakém zařízení,“ konstatuje neuropatolog František Koukolík z Thomayerovy nemocnice v Praze. Nemoc nakonec nevyhnutelně končí úmrtím.

Společnost Satoris tvrdí, že chce své testy uvést na běžný trh, zatím však na svých webových stránkách zdůrazňuje, že je nyní nabízí jen pro výzkumné účely.

Znát svůj osud

Je dobré vědět předem, že tato choroba člověku bezprostředně hrozí? Na to je těžká odpověď. Kdo se o blížícím se onemocnění dozví, bude muset několik let žít s vědomím, co jej čeká.

Na druhé straně se alespoň může snažit nástup nemoci oddálit a průběh nemoci zpočátku zmírnit pomocí léků, které potlačují symptomy, a duševním tréninkem, fyzickým cvičením a vyváženou stravou.

Alzheimerova nemoc je na vzestupu. Postihuje především lidi nad 65 let, jejichž počet ve vyspělých zemích stále roste. Jak uvádí ministerstvo práce a sociálních věcí, v Česku představovali v roce 2007 lidé starší 65 let 14,6 procenta obyvatel republiky. V roce 2030 jich podle odhadů bude 22,8 procenta a v roce 2050 už 31,3 procenta, což představuje přibližně tři miliony osob. Je tedy zřejmé, že počet případů onemocnění bude přibývat.

V roce 2000 v Česku trpělo touto chorobou zhruba 50 – 70 tisíc osob, nyní je to již 120 tisíc.

Reaguje i česká vláda: minulý měsíc rozhodla, že ministerstva by měla do příštího roku analyzovat současnou situaci nemocných s Alzheimerovou chorobou a příbuzných, kteří o ně pečují, a posoudit dostupnost zdravotnických a sociálních služeb.

Tato nemoc je nejčastější příčinou demence. V počátečním stadiu, kdy si pacient uvědomuje, čím onemocněl, pro něj představuje duševní muka. Pak už svůj stav nevnímá. Trpí však příbuzní, kteří se o něj musejí starat jako o malé dítě.

„Péče je pro příbuzné vysoce stresující,“ říká primář Koukolík. Ministerstvo práce a sociálních věcí dodává, že podle evropské studie až 78 procent životních partnerů, kteří o nemocného pečují, a 47 procent pečujících dospělých dětí trpí nebo trpělo depresí.

Evropská unie, která nyní hlásí sedm milionů pacientů s Alzheimerem, odhaduje přímé i nepřímé náklady na péči o ně na 130 miliard eur ročně.

Technika by měla pomoci

V posledních letech přibývá zpráv o tom, že lékaři zkoušejí nové metody léčby, zatím se jim bohužel nepodařilo najít žádnou, která by byla dostatečně slibná. Proto se ve světě alespoň vyvíjejí technické prostředky, které by pomohly v péči o pacienty, pro něž zřejmě nebude dostatek zdravotnického personálu. Výzkumníci z ústavu lékařské techniky univerzity v anglickém Bathu připravili ukázkové vybavení domácnosti, které pomůže pacientovi co nejdéle zůstat doma, kde je mu nejlíp.

Když nemocný například otevírá vchodové dveře v dobu, která k tomu není určena, vestavěný reproduktor jej nabádá, aby se vrátil zpět. Nahrávku může namluvit některý příbuzný. Pokud navzdory výzvě pacient odchází z domu, řídicí systém upozorní textovou zprávou na mobil osobu, která má za nemocného odpovědnost.

Jestliže nemocný vstane v noci a rozsvítí si, světla se po čase začnou sama ztlumovat, aby pacienta přiměla k návratu do postele. Uživatel si je však může zase rozsvítit, když je potřebuje. V případě, že se však pohybuje v noci po tmavém domě, řídicí program rozsvítí světla v jeho okolí, aby do něčeho nenarazil. Současně jej nahraný hlas vyzývá, aby se vrátil do postele. Čidla v lůžku poznají, že pacient si už lehl, a program pozhasíná světla po domě.

Jestliže obyvatel domu nechá puštěný vodovodní kohoutek a odejde, voda sama přestane téct. Když po odnesení hrnce nikdo nevypne rozpálenou plotýnku, nahraný hlas připomene, že sporák je nutné vypínat. Když ani na dvě výzvy uživatel bytu nereaguje, sporák se vypne sám.

„Naše technické doplňky umožňují pacientovi, aby mohl žít ve vlastní domácnosti a nebyl tolik závislý na pomoci zvenčí,“ uvedl v tiskové zprávě profesor Roger Orpwood, ředitel výzkumného centra v Bathu.

Alzheimerova nemoc

» Nejčastější forma demence, postupná degenerace mozkové kůry vedoucí k těžké duševní poruše, pozvolné totální ztrátě paměti, poruchám řeči.
» V Evropě stojí přímá i nepřímá péče o nemocné s Alzheimerovou chorobou asi 130 miliard eur ročně, v USA 100 miliard dolarů ročně. Tím se choroba stává jednou z nejnákladnějších, které existují.
» Choroba není vyléčitelná. Výjimečně postihuje už čtyřicetileté lidi, nejčastěji se však projevuje u lidí starších 65 let. Ve světě žije asi 27 milionů osob, které jí trpí. Úměrně tomu, jak bude přibývat lidí ve vyšším věku, se předpokládá, že do roku 2050 choroba postihne jednoho z 85 obyvatel světa.
» V Česku je v současné době asi 120 tisíc nemocných, i tady jich bude přibývat.

Autor: Josef Tuček

Komentáře

Čtěte také

Irák chce podpořit ceny ropy, hodlá však dál zvyšovat těžbu

Irák chce podpořit ceny ropy, hodlá však dál zvyšovat těžbu aktualizováno

Irák je odhodlán sehrát v rámci kartelu OPEC aktivní roli při podpoře cen ropy. Řekl to dnes tamní ministr ropného průmyslu Džabár Alí Luajbí. Dodal však, že jeho země bude… více

Mobilní web