Američan Dahlgren, obviněný ze čtyřnásobné vraždy, byl převezen do Česka | E15.cz

Američan Dahlgren, obviněný ze čtyřnásobné vraždy, byl převezen do Česka

Američan Dahlgren, obviněný ze čtyřnásobné vraždy, byl převezen do Česka
Podezřelý Kevin Dahlgren
• 
ZDROJ: ČTK

ČTK

V Praze dnes přistálo letadlo s Kevinem Dahlgrenem, který byl obviněn ze čtyřnásobné vraždy v Brně-Ivanovicích z roku 2013. Američana do Česka vydaly Spojené státy, což se stalo poprvé v historii, uvedlo ministerstvo spravedlnosti. Brněnský městský soud nyní bude rozhodovat o tom, zda muž půjde do vazby.

Dahlgren je ve vězení od května 2013, kdy přiletěl do Washingtonu. České úřady od té doby vyjednávaly s USA o jeho vydání. Podle ministra spravedlnosti Roberta Pelikána je jeho vydání mimořádný úspěch. „V mezinárodním společenství z hlediska státní suverenity je patrná určitá zdrženlivost k vydávání vlastních občanů a nyní se jedná o historicky prvního občana USA vydaného do České republiky,“ uvedl Pelikán. Ministerstvo zahraničí považuje Dahlgrenovo vydání za mimořádný úspěch české justice i diplomacie.

S vydáním americké soudy souhlasily již před časem, Dahlgrenovi právníci však podali stížnost proti legálnosti vazby, což celé řízení výrazně zpomalilo. Minulý týden se obrátili na Nejvyšší soud USA poté, co soudy nižší instance rozhodly, že při vydávání není nutné čekat na rozhodnutí o legálnosti vazby. Ministerstvo zahraničí v této souvislosti vyzdvihlo postoj amerických protějšků a ministra Johna Kerryho, který s vydáním Dahlgrena souhlasil.

V Praze přistálo 31. srpna letadlo s Kevinem Dahlgrenem (na snímku uprostřed v kostkované košili), který byl obviněn ze čtyřnásobné vraždy v Brně-Ivanovicích z roku 2013. Američan byl do Česka vydán z USA, což se stalo poprvé v historii. Brněnský městský soud nyní bude rozhodovat o tom, zda muž půjde do vazby.V Praze přistálo 31. srpna letadlo s Kevinem Dahlgrenem (na snímku uprostřed v kostkované košili), který byl obviněn ze čtyřnásobné vraždy v Brně-Ivanovicích z roku 2013. Američan byl do Česka vydán z USA, což se stalo poprvé v historii. Brněnský městský soud nyní bude rozhodovat o tom, zda muž půjde do vazby.Autor: Repro Česká televize, ČTK
V Praze přistálo 31. srpna letadlo s Kevinem Dahlgrenem (na snímku uprostřed v kostkované košili), který byl obviněn ze čtyřnásobné vraždy v Brně-Ivanovicích z roku 2013. Američan byl do Česka vydán z USA, což se stalo poprvé v historii. Brněnský městský soud nyní bude rozhodovat o tom, zda muž půjde do vazby.

Podle Pelikána však mohl být do Česka dopraven už o víkendu. Jeho advokáti však využili všech způsobů, aby převoz oddálili. „V posledních dnech to bylo dosti dramatické. On už měl sem být eskortován o víkendu, ale potom co mu byl zamítnut opravný prostředek podaný k jednomu se soudců Nejvyššího soudu, tak ho podal k druhému soudci, čímž zase získal několik hodin,“ popsal Pelikán.

Čtyřnásobná vražda

České úřady Dahlgrena obvinily, že brutálně zavraždil svoji sestřenici, jejího manžela a jejich dva syny. U rodiny bydlel a v Česku se živil jako učitel angličtiny. Po činu odjel do Vídně na letiště a vrátil se za oceán. Podle české policie jsou důkazy proti němu jasné, pochybnosti však panují ohledně motivu.

Za čtyřnásobnou vraždu mu hrozí 15 až 20 let vězení nebo výjimečný trest. V Česku zatím běží trestní řízení. Policie ještě musí kauzu předat žalobcům, kteří podávají obžalobu k soudu. Pokud tento scénář nastane, tak se bude kauzou zabývat Krajský soud v Brně.

O vydání podezřelého z vraždy v Brně se ČR snaží přes dva roky
22. května 2013 - V Brně-Ivanovicích byli nalezeni čtyři zavraždění lidé. Krátce poté kriminalisté oznámili, že z činu podezírají Kevina Dahlgrena z Kalifornie, který u obětí bydlel. Dahlgren mezi tím stihl odjet taxíkem do Rakouska, kde 23. května ráno nasedl do letadla mířícího do USA.
23. května 2013 - Po příletu z Vídně byl Dahlgren zadržen na letišti ve Washingtonu, a to na základě zatykače vydaného českými orgány. Od té doby pobývá ve vazbě.
27. května 2013 - Česká média informovala o údajné textové zprávě, již Dahlgren odeslal na útěku z Brna. V sms adresované rakouské kamarádce se prý přiznal k zabití čtyř osob.
1. června 2013 - V Brně se konal pohřeb zavražděné rodiny.
25. června 2013 - Soud v americké Alexandrii zamítl stížnost Dahlgrenových obhájců na zatčení jejich mandanta, provedení osobní prohlídky a požadující i vydání osobních věcí, jež mu byly odebrány a poskytnuty české straně pro další vyšetřování.
12. července 2013 - Ministerstvo spravedlnosti předalo americké ambasádě v Praze žádost o vydání Dahlgrena do ČR.
29. července 2013 - Česká televize uvedla, že policisté mají nový důkaz svědčící proti Dahlgrenovi; na kalhotách, jež mu zabavila FBI, byla nalezena krev obětí vraždy.
12. září 2013 - Americký soud rozhodl, že byly splněny podmínky pro Dahlgrenovo vydání do ČR. Soud také dospěl k závěru, že existuje důvodné podezření, že se zadržený dopustil čtyřnásobné vraždy. Obhajoba oznámila, že rozhodnutí napadne.
17. října 2013 - Dalhgrenovi advokáti podali stížnost na dosavadní průběh vydávacího řízení.
14. ledna 2014 - Americká prokuratura navrhla soudu, aby odmítl Dahlgrenovu stížnost proti vydávacímu procesu.
14. února 2014 - Podle médií Dahlgrenovi advokáti opět vyjádřili nesouhlas s vydáním svého mandanta. Podle České televize obhájci tvrdí, že Dahlgren byl v USA zadržen bez důvodného podezření. Všechny důkazy získané po zadržení jsou tudíž podle nich neplatné.
1. července 2015 - Soud v americkém státě Virginie zamítl Dahlgrenovu stížnost proti legálnosti vazby. Proti rozsudku se ale odvolal; podle jeho názoru by neměl být vydán dřív, než bude rozhodnuto o legálnosti vazby.
25. srpna 2015 - České ministerstvo zahraničí oznámilo, Dahlgren neuspěl v USA s odvoláním, kterým se bránil vydání do ČR. Soud rozhodl, že Dahlgren může být do vydán, aniž by se muselo čekat na rozhodnutí ohledně legálnosti vazby. Muž, podezřelý ze čtyřnásobné vraždy, se ale proti svému vydání brání ještě odvoláním k Nejvyššímu soudu.
31. srpna 2015 - Dahlgren obviněný může být podle České televize vydán do ČR. Vyplývá to z dokumentů amerického ministerstva spravedlnosti, které tvrdí, že padly všechny právní překážky stojící jeho vydání v cestě.
Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!