Američané dodají osm stíhaček F-16 do Pákistánu. Indie je znepokojena

Spojené státy schválily prodej osmi stíhaček F-16 do Pákistánu. Spolu s výcvikem pilotů, radarem a dalším vybavením má zakázka celkem hodnotu 699 milionů dolarů (16,8 miliardy korun). Stroje společnosti Lockheed Martin by zemi měly pomoci v boji proti terorismu. Sousední Indie, která je dlouholetým rivalem Pákistánu, již dala najevo své znepokojení, informovala agentura AFP.

Americká stíhačka F-16
13.2.2016 9:00   |  

„Tento prodej přispívá k naplňování cílů americké zahraniční politiky i národní bezpečnosti. Pomáhá totiž zvyšovat bezpečnost našeho strategického partnera v jižní Asii,“ uvedla ve svém prohlášení americká agentura pro spolupráci v oblasti obrany, která má podobné prodeje do ciziny na starosti. „Navrhovaný prodej vylepšuje schopnost Pákistánu čelit současným i budoucím bezpečnostním hrozbám,“ dodala.

Jak agentura doplnila, letouny F-16 by měly umožnit pákistánské armádě provádět své operace za jakéhokoli počasí, i v noci a posílit tak možnosti země, jak „provádět protiteroristické akce“.

Indie již nicméně dala najevo, že se jí podobný obchod nelíbí. „Rozhodnutí Obamovy administrativy o prodeji letounů F-16 do Pákistánu nás zklamalo,“ uvedl mluvčí indické diplomacie. „Nesouhlasíme s jejich odůvodněním, že podobné zbraně pomohou bojovat s terorismem,“ dodal. Ministerstvo zahraničí má proto v plánu předvolat si amerického velvyslance v Indii a „dát mu najevo své pohoršení“.


Čtěte také:

Německo prodá přebytečné stíhačky, zájem mají prý i Češi

Rusko má prvního kupce svých nových stíhaček. Za dvě miliardy je dodá Číně

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Ropa je nejlevnější za poslední tři měsíce

Ropa je nejlevnější za poslední tři měsíce aktualizováno

Světové ceny ropy dnes výrazně klesly, americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) se tak dostala na tříměsíční minimum pod 43 dolarů za barel. Ceny tlačí dolů obavy… více

Mobilní web