Američané zatím vycvičili jen několik desítek bojovníků syrské opozice | E15.cz

Američané zatím vycvičili jen několik desítek bojovníků syrské opozice

Američané zatím vycvičili jen několik desítek bojovníků syrské opozice
ilustrační foto
• 
ZDROJ: Námořnictvo USA

ČTK

Spojené státy zatím vycvičily jen asi 60 bojovníků syrské opozice, kteří v zemi bojují proti radikálům z Islámského státu (IS). Je to mnohem méně, než se očekávalo, zčásti i kvůli tomu, že Američané si velmi přísně prověřují veškeré brance. V Kongresu to řekl americký ministr obrany Ashton Carter. USA odmítají do bojů v Iráku a Sýrii nasadit své vojáky, ujaly se ale výcviku.

„Hledáme způsoby, jak zefektivnit proces prověřování v souvislosti s naším výcvikovým programem, abychom mohli zapojit více rekrutů,“ uvedl Carter. „Program rovněž vylepšujeme, chceme ho rozšířit i na další příslušníky umírněné opozice a využít zkušeností z dosud provedených prvních výcviků,“ dodal americký ministr.

Výcvikový program určený pro syrskou opozici byl zahájen v květnu v Jordánsku a později v Turecku a jeho cílem má být vycvičit až 5400 bojovníků za rok.

Carter hovořil v Kongresu o problémech s výcvikem již v polovině června. Již tehdy uvedl, že Američané mají dostatek výcvikových táborů, ale málo branců. První účastníci výcviku navíc údajně nesouhlasí s účelem, k němuž byli připraveni. Mnozí se odmítli zavázat k tomu, že budou bojovat výhradně proti IS, a ne proti prezidentu Bašáru Asadovi.

Reportáž z Iráku a Sýrie: Utrpení na hoře Sindžár

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!