Americký dron zabil vůbce IS v Afghánistánu a Pákistánu

Při útoku amerického bezpilotního letounu zahynul velitel radikálního hnutí Islámský stát (IS) v Afghánistánu Háfiz Saíd. Oznámil to afghánský velvyslanec v Pákistánu a následně zprávu o Saídově smrti potvrdil také Pentagon.

 Northrop Grumman RQ-4 Global Hawk, dron používaný americkou armádou
13.8.2016 9:41   |  

„Mohu potvrdit, že vůdce IS Háfiz Saíd a další velitelé a bojovníci byli zabiti při útoku amerického bezpilotního letounu 26. července v okrese Kot v provincii Nangarhár,“ řekl agentuře Reuters afghánský velvyslanec Omar Zachilvál.

Mluvčí amerického ministerstva obrany Gordon Trowbridge poté v prohlášení uvedl, že zpráva o smrti Saída je pravdivá. Podle něj Saíd, který byl označován za vůdce Islámského státu v Afghánistánu a Pákistánu, přišel o život při společné operaci amerických a afghánských speciálních sil proti Islámskému státu v jižní části provincie Nangarhár. Na rozdíl od afghánského diplomata Trowbridge označil jako místo smrti vůdce IS v Afghánistánu a Pákistánu okres Ačin.

Trowbridge řekl, že Saíd se přímo podílel na útocích proti americkým a dalším zahraničním jednotkám a jeho skupina bojovníků věrná Islámskému státu využívala Nangarhár k výcviku a vyzbrojování radikálů. Podle Pentagonu smrt tohoto vůdce IS zasáhne operace Islámského státu a verbování nových bojovníků v regionu.


Přečtěte si: Afghánistán prý není osamocen, bude pokračovat operace NATO i financování


Afghánská tajná služba přinesla informaci o Saídově smrti již loni v červenci, Islámský stát ji ale následně popřel.

Původem Pákistánec Saíd patřil dříve k hnutí Taliban, ale minulý rok přešel k IS. Hnutí Islámský stát, které ovládá rozsáhlá území v Iráku a Sýrii, se k nelibosti Talibanu stává v Afghánistánu čím dál tím aktivnějším. Připojuje se k němu řada extremistů, kteří se dosud hlásili k Talibanu či k teroristické organizaci Al-Káida.


Čtěte také:

Američané v Afghánistánu zůstanou nejméně do konce roku, kvůli Talibanu

Terorismus ekonomicky ohrožuje zejména méně vyspělé země

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Pomůžeme vám dobýt Rakku, ale bez Kurdů, slíbil Erdogan USA

Pomůžeme vám dobýt Rakku, ale bez Kurdů, slíbil Erdogan USA

Turecko se chce po boku Spojených států podílet na boji s radikály ze samozvaného Islámského státu (IS) a vyhnat je z jejich bašty v syrském městě Rakka. Podmínkou je, že se… více

Mobilní web