Americký potápěč chce najít v Arabském moři tělo bin Ládina

15.6.2011 15:28   |  

Je vůdce Al-Káidy Usáma bin Ládin skutečně mrtvý? Důkaz chce přinést americký potápěč Bill Warren. Ten chce Usámovo tělo nalézt v Arabském moři, kam plánuje vypravit expedici. Píše to webový portál britského deníku The Daily Telegraph.

Devětapadesátiletý Američan chce tělo nalézt za pomoci sonaru, který umí objevit i velmi malé objekty v hloubce až tří tisíce metrů. Warren chce svým krokem světu dokázat, že byl nejhledanější terorista skutečně zabit. „Dělám to, protože jsem americký vlastenec, který chce znát pravdu,“ řekl listu The New York Post. Dělám to pro svět, vysvětlil Warren pohnutky svých plánů.

Toto neobvyklé dobrodružství však vyprázdní značně Warrenovy kapsy. Pronájem lodi v Indii na celý den totiž stojí neskutečných 60 tisic liber (to je 1,6 milionu korun). Další výdaje spolkne dálkové ovládaná ponorka, ta přijde denně na 6 tisíc liber (165 tisíc korun). Celá akce tak bude amerického dobrodruha stát 245 tisíc liber (6,7 milionu korun). Warren má za sebou v oblasti podmořských bádání nejeden úspěch. Ve své kariéře už nalezl přes 150 vraků, k potopeným lodím se vypravuje již 35 let.


Čtěte také: Zavahrí: Svatá válka bude pokračovat, Ládin bude Ameriku děsit i po smrti


Očekává se, že samotné pátrání by mělo trvat až dva měsíce, členem expedice je samozřejmě také kameraman. Warren je připraven v případě nalezení Ládinových ostatků odebrat také vzorky DNA.

Ládin byl dopaden v pakistánském Abotabádu 2. května americkým komandem, které jej při operaci usmrtilo. Američané pak svrhli Usámovo tělo zabalené v bílém rouše do Arabského moře na neurčeném místě. Způsob pohřbu byl údajně v souladu s islámskou tradicí, která však tento rituál povoluje spíše v případě, když muslim zemře přímo na moři. Američané se obávali zejména toho, aby se z Usámova hrobu nestalo poutní místo teroristů.

Autor: mkr

Komentáře

Čtěte také

David Marek: Do důchodu? Raději se ani neptejte

David Marek: Do důchodu? Raději se ani neptejte

Po nepovedené a demontované penzijní reformě, o niž se pokusil předchozí kabinet, bude mít málokterý politik odvahu přijít s komplexní změnou. Proto bude zítra koaliční rada… více

Mobilní web