Američtí senátoři napadli daňovou dohodu s Českem, je prý protiústavní | E15.cz

Američtí senátoři napadli daňovou dohodu s Českem, je prý protiústavní

Američtí senátoři napadli daňovou dohodu s Českem, je prý protiústavní
Capitol, Washington
• 
ZDROJ: CC BY-NC-SA 2.0: Frank Morgenstern via Flickr

Jaroslav Bukovský

Sedmička zámořských senátorů pod vedením republikánského kandidáta na prezidenta USA Randa Paula zpochybnila smlouvu s Českem, podle níž musí české finanční instituce reportovat Washingtonu o finančních transakcích svých amerických klientů. Takzvaná dohoda FATCA je podle zámořských zákonodárců protiústavní a znevýhodňuje Američany žijící v zahraničí.

Sérii dvoustranných dohod FATCA uzavřela americká vláda v posledních letech s většinou zemí světa, cílem je předejít daňovým únikům Američanů skrývajících svůj majetek v zahraničí. Vedle smlouvy s Českem žaloba senátorů výslovně napadá i platnost smluv s Kanadou, Švýcarskem a Izraelem.

„FATCA tvrdě dopadá na schopnost Američanů žít a pracovat v zahraničí,“ uvádí Paul v žalobě, kterou jeho skupina podala na americké ministerstvo financí u soudu v Daytoně ve státě Ohio.

Reporting nebo brutální daň
Účelem FATCA je zabránit americkým občanům vyhýbat se zdanění příjmů prostřednictvím jejich převodu do zahraničních finančních institucí a investic do zahraničních aktiv. Instituce povinné informovat Washington uzavírají smlouvy s americkým federálním daňovým úřadem (IRS). Nespolupracující finanční instituce riskují, že každá platba na klientský účet podléhající reportingu bude paušálně zdaněna 30procentní srážkovou daní.

Takzvaná FATCA začala v Česku platit letos. Povinnost informovat Washington prostřednictvím Specializovaného finančního úřadu o pohybu na účtech zámožnějších Američanů nastala více než dvěma stovkám českých bank a brokerů v červnu. Deník E15 už psal, že zavedení systému reportingu stálo domácí banky i berní úřad desítky milionů korun.

Odborná veřejnost však nedává žalobě příliš velkou šanci na úspěch s ohledem na existující judikaturní výklady. Klíčový bude podle daňové expertky KPMG Aleny Švecové výklad hlavní argumentační linie o diskriminaci amerických občanů žijících v zahraničí. „Ani případný úspěch senátorů kolem Randa Paula by nemusel přímo znamenat ukončení reportingu, informační povinnost v rámci FATCA je už totiž součástí české legislativy,“ dodala Švecová.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!