Asadova armáda použila proti ISIS nové zbraně z Ruska | E15.cz

Asadova armáda použila proti ISIS nové zbraně z Ruska

ČTK

Syrská armáda začala používat nové zbraně, které jí dodalo Rusko. Podle armádního zdroje, který dnes citovala agentura Reuters, jsou tyto zbraně letecké i pozemní a jsou vysoce přesné a účinné.

Dnes ale také přišla z města Aleppo zpráva o útoku, při němž armáda použila barelovou bombu a zabila 11 civilistů včetně tří dětí. Barelové bomby, tedy sudy naplněné trinitrotoluenem (TNT), naftou a kusy oceli, dokážou zničit rozsáhlejší oblast než běžné silné výbušniny.

Kvůli nízké přesnosti jsou však velkým nebezpečím pro civilisty. V Aleppu se po zásahu sesuly na obyvatele čtyři domy a většina lidí zůstala v troskách mnoho hodin, protože se na místo nemohli dostat záchranáři.

Nejméně dva z útoků na Aleppo sestávajících krom shazování barelových bomb z vrtulníků také nálet z bojových letounů, zasáhly tržiště ve městě, sdělil agentuře Reuters prostřednictvím internetu mluvčí aleppských záchranářů. „Situace v Aleppu je katastrofální. Většina jeho částí je naprosto zničená,“ uvedl.

„Byly nám doručeny nové zbraně, nové typy zbraní a syrská armáda se cvičí v jejich užívání. Některé z nich už použila. Jsou velmi účinné a velmi přesné, cíle zasahují s velkou přesností,“ sdělil armádní zdroj Reuters.

Podívejte se na fotografie redaktorek časopisu Lidé a země ze Sýrie

Podle syrských aktivistů dnes zaútočilo syrské letectvo nezvykle intenzivně na radikály z Islámského státu (IS) ve městě Rakka, kde má IS hlavní stan, ale na něž útočí pravidelně také letadla mezinárodní koalice. Zdroje agentury Reuters napočítaly 12 náletů, při nichž údajně zahynulo mnoho radikálů.

Syrské oficiální sdělovací prostředky o náletech neinformovaly. Prezident Bašár Asad v rozhovoru tento týden řekl, že jeho armáda letecké operace s mezinárodní koalicí nekoordinuje a že se zatím podařilo vyhnout se kolizi.

Ruské zbrojní dodávky do Sýrie znepokojují USA a také Izrael. V pondělí jede kvůli tomu na pracovní návštěvu do Moskvy izraelský premiér Benjamin Netanjahu, kterého přijme prezident Vladimir Putin.

Bojujeme proti terorismu

Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Maria Zacharovová dnes řekla, že smyslem ruské vojenské pomoci Damašku je boj proti terorismu, zachování Sýrie jako státu a prevence „naprosté regionální katastrofy“. Moskva je podle ní připravena podělit se s USA „náležitými cestami“ o informace o pomoci syrským jednotkám. Mluvčí kritizovala USA za to, že o této věci diskutují prostřednictvím médií.

Rusko do Sýrie poslalo tanky, radary a moderní protiletadlový raketový systém. Ruští vojáci jsou na základně u Latákíje a v Izraeli se spekuluje, že tam čekají na přílet ruských stíhaček. Netanjahu chce prý přímo od Putina slyšet, jaké jsou úkoly ruských vojáků, kolik zbraní celkem dorazí a na jak dlouho.

Izrael hodlá zabránit nechtěnému střetu svého letectva s ruským a vyjádřil také znepokojení nad zásilkami výkonných raketových systémů, které se mohou dostat do rukou skupin bojujících proti Izraeli.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!