Assange se obává atentátu, nevychází ani na balkon | E15.cz

Assange se obává atentátu, nevychází ani na balkon

Assange se obává atentátu, nevychází ani na balkon
Julian Assange
• 
ZDROJ: ČTK

ČTK

Zakladatel serveru WikiLeaks Julian Assange má strach z atentátu. Proto jen zřídka vychází na balkon ekvádorské ambasády v Londýně. Tam se už více než tři roky ukrývá kvůli švédskému zatykači a obavám, že by mohl být ze Švédska vydán do USA. Australan v interview s magazínem listu The Times hovořil o svém strachu, že bude zavražděn. Po tři roky proto téměř nebyl na denním světle a čerstvém vzduchu.

„Různí lidé vyhrožovali bombovým útokem a vraždou,“ tvrdí Assange. Na počátku svého azylu na ekvádorském velvyslanectví přitom z balkonu promlouval ke svým příznivcům.

Assange je ve Švédsku podezřelý ze znásilnění. Případy dalších jeho sexuálních deliktů z roku 2010 už švédská prokuratura tento měsíc kvůli promlčení odložila. Assange obvinění považuje za záminku, aby mohl být ze Švédska vydán do Spojených států, které ho viní z vyzrazení tajných informací.

Server WikiLeaks založil Assange v roce 2006. Od té doby portál zveřejnil mimo jiné statisíce utajovaných amerických vojenských zpráv a diplomatických depeší.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!