Astronauti uvolnili zaseknutý dopravník ISS | E15.cz

Astronauti uvolnili zaseknutý dopravník ISS

Astronauti uvolnili zaseknutý dopravník ISS
ilustrační foto: Astronautka Sunita L. Williams při opravě ISS
• 
ZDROJ: NASA, CC BY 2.0

ČTK

Dvojice amerických astronautů při dnešním neplánovaném výstupu do volného prostoru uvolnila mobilní transportér Mezinárodní vesmírné stanice (ISS), který blokoval prostor pro očekávané zakotvení ruské nákladní lodě Progress.

Dnešní výstup, který začal ve 13:45 SEČ, nebyl dlouhodobě plánován, americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) ho ohlásil v uplynulém týdnu. Hlavním důvodem práce vně stanice byla závada na staničním dopravníku, který se nevrátil do své základní pozice.

Američanům Scottu Kellymu a Timothymu Koprovi trvalo asi 30 minut, než se jim podařilo uvolnit systém brzd tak, aby se dopravník posunul o deset centimetrů do výchozí pozice. O to se posádka orbitálního komplexu doposud marně snažila pomocí ovládacích přístrojů z vnitřku stanice. Mobilní transportní systém ISS je využíván k přepravě astronautů i nákladu, a to včetně staničního robotického ramene.

K ISS dnes odstartovala ruský nákladní loď Progress MS, který má na palubě 2,5 tuny nákladu, zejména vodu, stlačený kyslík a palivo. Spojení s orbitální stanicí je naplánováno na středu.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!