Azyl v Německu prý chce získat až 750 tisíc lidí, víc než čekala vláda | E15.cz

Azyl v Německu prý chce získat až 750 tisíc lidí, víc než čekala vláda

Azyl v Německu prý chce získat až 750 tisíc lidí, víc než čekala vláda
Ilustrační foto migrantů
• 
ZDROJ: čtk/ap

ČTK

V Německu letos požádá o azyl až 750 tisíc lidí, s odvoláním na zdroje z německého ministerstva vnitra uvádí deník Handelsblatt. Dosud vláda počítala s 450 tisíc běženci, i to byl více než dvojnásobný nárůst proti loňsku, kdy do země dorazilo zhruba 200 tisíc žadatelů o azyl.

Současná imigrační vlna, která Německo zasáhla, je nejsilnější v historii země. Zatím nejvíc lidí požádalo v zemi o azyl v roce 1992 v době válek v bývalé Jugoslávii. Tehdy do Německa přišlo zhruba 440 tisíc žadatelů o azyl.

Příliv běženců mimořádně zatěžuje úřady, které žádosti o azyl řeší, i spolkové země, které musí financovat ubytování uprchlíků. Přibývá proto požadavků na spolkovou vládu, aby na příští rok vyčlenila v rozpočtu více peněz na řešení situace s uprchlíky a už letos poskytla spolkovým zemím dodatečnou dotaci na zajištění potřeb běženců.

Vláda se zatím zavázala poskytnout zemím jednu miliardu eur (27 miliard korun), náklady spojené s uprchlíky se ale odhadují na přinejmenším pět miliard eur (135 miliard korun).

Berlín nezvládá rekordní nápor azylantů. Nemá je kde ubytovat

Vysoký počet žadatelů o azyl vyvolává i napětí v německé společnosti. Několik ubytoven pro uprchlíky se stalo terčem žhářských útoků, objevují se i snahy běžence zastrašovat.

V pondělí večer se podle serveru Spiegel Online stala terčem podobného útoku ubytovna v Meklenbursku-Předním Pomořansku, když se k ní přiblížilo auto se zhasnutými světly a jeho posádka začala směrem k budově vystřelovat rachejtle a petardy.

Německá kontrarozvědka rovněž upozorňuje, že tématu běženců stále častěji zneužívají i krajně pravicová uskupení, aby šířila nenávist proti cizincům. Kontrarozvědka varovala, že hrozí eskalace extremistického násilí, fyzické útoky by kromě ubytoven pro běžence mohly mířit i proti jednotlivým lidem.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!