Bagdád si v boji s radikály z Islámského státu věří

Irácké bezpečnostní složky věří, že hrozbu Islámského státu (IS) zvládnou. Jejich představitelé i analytici jsou přesvědčeni, že se situace na bojišti změnila ve prospěch vládních sil, píše al-Džazíra. Bagdádu přitom pomáhají nejen kurdské milice a šíitské kmeny, ale také Teherán.

 Prorok Mohamed nabírá hollywoodských proporcí
6.1.2015 8:31   |  

„Írán hraje nepostradatelnou roli v boji proti IS, dodává potřebné zbraně, munici a zpravodajské informace jak Bagdádu, tak (kurdskému) Irbílu. Sjednocuje ozbrojené šíitské frakce, což upevnilo sílu iráckých vojsk na frontových liniích a pomohlo jim v posledních měsících k několika vítězstvím,“ řekl stanici irácký politolog Abdulwahíd Tuama.

Jeden z lídrů kmenových bojovníků proti sunnitským militantům podotýká, že IS musel nyní přejít z útoku do obrany. „Letecké krytí poskytované mezinárodní koalicí v čele s USA změnilo vzorec. IS ztrácí a jeho bojovníci už nemohou získávat území,“ konstatoval Jazín al-Džubori .

Další zdroje tvrdí, že radikálové přicházejí o podporu umírněných sunnitů, kteří byli nespokojeni s politikou předchozí vlády. Odliv rekrutů je podle nich částečně dílem slibů premiéra Hajdara Abádího, že sunnitům zajistí větší práva, a částečně důsledkem krutých metod povstalců.

Také v Sýrii se na některých místech daří IS vytlačovat z pozic. Kurdské milice nyní ovládají sedmdesát procent strategického Kobani. V jednu dobu přitom vzbouřenci kontrolovali půlku města. Celková situace v zemi však zůstává složitá. Izraelská média nedávno varovala, že na jihozápadě Islámský stát pokračuje v postupu ve směru k izraelským a jordánským hranicím.


Čtěte také:

Američané jednali s Íránci o boji s islamistickými ozbrojenci

Zaorálek: V boji proti IS bychom měli zvážit spojenectví Íránu i Asada

Pentagon: Írán letecky útočí na cíle islamistů v Iráku

Autor: pap

Komentáře

Čtěte také

Automobilka PSA dosáhla rekordního zisku, vydělala 33 miliard za půl roku

Automobilka PSA dosáhla rekordního zisku, vydělala 33 miliard za půl roku

Francouzská automobilka PSA Group, která zahrnuje značky Peugeot a Citroën, v prvním pololetí více než zdvojnásobila čistý zisk na rekordních 1,21 miliardy eur (téměř 33 miliard… více

Mobilní web