Běženci se začali vyhýbat Maďarsku. Na hranicích vázne i běžný provoz | E15.cz

Běženci se začali vyhýbat Maďarsku. Na hranicích vázne i běžný provoz

Běženci se začali vyhýbat Maďarsku. Na hranicích vázne i běžný provoz
Uprchlíci v Maďarsku
• 
ZDROJ: čtk/ap

ČTK

V Maďarsku v úterý zaznamenali výrazný pokles počtu nových imigrantů poté, co Budapešť v noci na úterý fakticky uzavřela hranici se Srbskem. Policie oznámila, že zadržela 367 osob, které do země vstoupily nelegálně. Podle srbské motoristické asociace se kvůli maďarským opatřením na jediných dvou hraničních přechodech otevřených přes noc vytvořily zácpy.

Podle agentury AFP bude 316 běženců zadržených v úterý soudně stíháno pro poškození plotu, který vláda nechala postavit na hranicích se Srbskem, aby zastavila příval uprchlíků mířících do Evropské unie přes Maďarsko. Zbylých 51 čeká řízení kvůli nezákonnému vstupu do země. V pondělí v Maďarsku zaznamenali rekordní počet 9380 migrantů, kteří do země přišli během jediného dne.

V Maďarsku vstoupila o půlnoci na úterý v platnost zpřísněná opatření proti ilegálním přechodům hranice, včetně tvrdších trestů za převádění. V úterý kabinet premiéra Viktora Orbána také vyhlásil ve dvou jižních oblastech přiléhajících k srbským hranicím krizovou situaci, což umožňuje i případné nasazení armády.

Hlavní trasa postupu migrantů do bohatších zemí Evropské unie se nyní zřejmě stočí přes Chorvatsko a Slovinsko. Tomu nasvědčují zprávy o tom, že k chorvatským hranicím již dorazily první autobusy vezoucí běžence přes Srbsko z Preševa u makedonských hranic.

Kilometrové kolony

Srbská motoristická asociace informovala, že na hraničním přechodu Kelebija-Tompa se na srbské straně vytvořila kvůli maďarským opatřením fronta dlouhá čtyři kilometry. Ztížená je prý také doprava na druhém přechodu, jenž byl otevřen přes noc, Bački Breg-Hercegszántó. Čekací doba by tam ale neměla být delší než 20 minut.

Agentura MTI napsala, že v sedm hodin ráno se rovněž otevřely přechody Tiszasziget-Djala a Bácsalmás-Bajmok. Ty však mohu používat jen občané Srbska, států Evropské unie a Švýcarska. Přechody Horgoš-Röszke a Királyhalom-Ásotthalom mají dnes zůstat zavřené.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!