Biskupové se vymezili proti Kotlebovi: Víra je neslučitelná s rasismem

Katolická církev na Slovensku odsoudila pronásledování Židů za válečného slovenského státu, v jehož čele stál katolický kněz Jozef Tiso. Vyplývá to ze společného prohlášení, které dnes večer, v den 77. výročí vzniku první Slovenské republiky, vydali předseda slovenské biskupské konference Stanislav Zvolenský a předseda Ústředního svazu židovských náboženských obcí Igor Rintel.

 Marian Kotleba
14.3.2016 20:34   |  

„Historie zná mnohé případy, kdy se státní moc obrátila proti Židům a podrobila je krutému a nelidskému zacházení. Církev už nejednou v minulosti odsoudila takovéto činy a označila je za nepřípustné. Proto odsuzuje i zločiny a křivdy vůči Židům, které se staly na Slovensku v letech 1939 až 1945,“ píše se v prohlášení, jehož text zveřejnila Konference biskupů Slovenska, která sdružuje katolické biskupy v zemi.

Katolíci a židé shodně upozornili, že výročí vzniku slovenského státu připomíná i období, během kterého se země dopustila deportací desítek tisíc Židů. Zástupci katolické církve a židů na Slovensku se také vymezili vůči krajně pravicové straně Kotleba-Lidová strana Naše Slovensko (LSNS), která uspěla v nedávných parlamentních volbách a která bude mít své zástupce ve slovenské sněmovně.

Obrácení rasistů

„Doufáme v obrácení těch, kteří případně i usedají do parlamentních lavic a hovoří jedním dechem o Bohu a národu, ale zároveň neváhají útočit na lidi jen z důvodu jejich jiné barvy pleti či odlišného náboženského přesvědčení. Naše náboženství jsou neslučitelná s rasismem, antisemitismem a výzvami k násilí,“ uvedli v prohlášení.

LSNS se netají sympatiemi k válečnému slovenskému státu, který byl pod silným vlivem nacistického Německa, a také opakovaně vystupovala vůči Romům. Strana ve svém programu slíbila kromě jiného nastolení „pořádku s parazity v osadách“ a ochranu lidí před „cikánským terorem“.


Čtěte také:

Ficovi stoupla šance na sestavení nové slovenské vlády

Martin Čaban: Hledání českého Kotleby

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Chovanec žádá miliardy na zvýšení bezpečnosti. Máte rezervy, reagoval Babiš

Chovanec žádá miliardy na zvýšení bezpečnosti. Máte rezervy, reagoval Babiš

Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) požaduje tři miliardy korun navíc na navýšení počtu policistů a boj proti terorismu. ČSSD považuje bezpečnost za prioritu při sestavování… více

Mobilní web