Blíží se miliardový obchod mezi USA a Saúdy. Rijád chce doplnit zásoby bomb

Pentagon schválil prodej 13 tisíc „chytrých bomb“ do Saúdské Arábie. Hodnota zakázky dosahuje 1,3 miliardy dolarů (32,7 miliard korun) a Saúdům umožní doplnit muniční sklady po náletech na pozice povstalců v Jemenu a bojovníků Islámského státu v Sýrii.

Laserově naváděná bomba Paveway IV
18.11.2015 7:07   |  

Americká vláda podle nejmenovaného vládního činitele citovaného agenturou Bloomberg věří, že použití bomb nové generace umožní při dalších operacích minimalizovat neúmyslná zabití civilistů díky přesnějšímu navádění. Podle stejného zdroje však rozsah zakázky v první řadě značí prohloubení spolupráce mezi Washingtonem a Rijádem.

Satelitně a laserově naváděné bomby mají na Blízký východ dodat společnosti Boeing a Raytheon. Armádní zakázku ještě může během 30 dnů zamítnout Kongres.

Příliš mnoho padlých

Vysoké civilní ztráty při operaci v Jemenu kritizovala organizace Human Rights Watch. Výtky současně mířily také na Spojené státy, které Saúdům poskytovaly zpravodajské informace a souřadnice cílů náletů. Podle OSN při nich od března zemřelo 2300 civilistů a pět tisíc utrpělo zranění.

Další nezisková organizace Amnesty International (AI) proto požádala OSN o zahájení vyšetřování. Británie rovnou pohrozila Saúdské Arábii zastavením zbrojních dodávek, pokud vyšetřování prokáže nedodržování mezinárodních zákonů o lidských právech. AI z nerespektování lidských práv ovšem neviní jenom provládní stranu konfliktu, ale také povstalecké šíity.


Čtěte také:

Západní tajné služby nevěří, že se Iráku a Sýrii podaří obnovit původní hranice

Při náletech arabské koalice bylo v Jemenu zabito nejméně 40 lidí

Autor: vaj

Komentáře

Čtěte také

Estonsko je stále bez prezidenta, nepomohlo ani zvláštní grémium

Estonsko je stále bez prezidenta, nepomohlo ani zvláštní grémium

Nového estonského prezidenta se po marných pokusech parlamentu nepodařilo dnes zatím vybrat ani zvláštnímu voličskému grémiu. Z pěti kandidátů žádný v prvním kole hlasování… více

Mobilní web