Blíží se miliardový obchod mezi USA a Saúdy. Rijád chce doplnit zásoby bomb | E15.cz

Blíží se miliardový obchod mezi USA a Saúdy. Rijád chce doplnit zásoby bomb

Blíží se miliardový obchod mezi USA a Saúdy. Rijád chce doplnit zásoby bomb
Laserově naváděná bomba Paveway IV
• 
ZDROJ: Defence Imagery via Wikimedia Commons (OGL)

vaj

Pentagon schválil prodej 13 tisíc „chytrých bomb“ do Saúdské Arábie. Hodnota zakázky dosahuje 1,3 miliardy dolarů (32,7 miliard korun) a Saúdům umožní doplnit muniční sklady po náletech na pozice povstalců v Jemenu a bojovníků Islámského státu v Sýrii.

Americká vláda podle nejmenovaného vládního činitele citovaného agenturou Bloomberg věří, že použití bomb nové generace umožní při dalších operacích minimalizovat neúmyslná zabití civilistů díky přesnějšímu navádění. Podle stejného zdroje však rozsah zakázky v první řadě značí prohloubení spolupráce mezi Washingtonem a Rijádem.

Satelitně a laserově naváděné bomby mají na Blízký východ dodat společnosti Boeing a Raytheon. Armádní zakázku ještě může během 30 dnů zamítnout Kongres.

Příliš mnoho padlých

Vysoké civilní ztráty při operaci v Jemenu kritizovala organizace Human Rights Watch. Výtky současně mířily také na Spojené státy, které Saúdům poskytovaly zpravodajské informace a souřadnice cílů náletů. Podle OSN při nich od března zemřelo 2300 civilistů a pět tisíc utrpělo zranění.

Další nezisková organizace Amnesty International (AI) proto požádala OSN o zahájení vyšetřování. Británie rovnou pohrozila Saúdské Arábii zastavením zbrojních dodávek, pokud vyšetřování prokáže nedodržování mezinárodních zákonů o lidských právech. AI z nerespektování lidských práv ovšem neviní jenom provládní stranu konfliktu, ale také povstalecké šíity.

Autor: vaj
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!