Bombardování nemocnice v Afghánistánu prý způsobila lidská chyba | E15.cz

Bombardování nemocnice v Afghánistánu prý způsobila lidská chyba

Bombardování nemocnice v Afghánistánu prý způsobila lidská chyba
Nemocnice Lékařů bez hranic v afghánském Kunduzu - ošetřování zraněných po náletů
• 
ZDROJ: MSF

ČTK

Bombardování nemocnice Lékařů bez hranic (MSF) v afghánském Kunduzu bylo tragickým incidentem zaviněný lidskou chybou, jemuž bylo možné zabránit. Vyplývá to z výsledků amerického vyšetřování, které zveřejnil velitel spojeneckých sil v Afghánistánu, americký generál John Campbell. Dodal, že vojáci přímo zapojení do incidentu netušili, že se jedná o nemocnici MSF. Při americkém náletu 3. října zahynulo ve zdravotnickém zařízení 30 lidí včetně lékařů.

Vojáci přímo zapojení do incidentu netušili, že se jedná o nemocnici MSF, řekl generál Campbell. Při americkém náletu 3. října zahynulo ve zdravotnickém zařízení 30 lidí včetně lékařů a desítky dalších byly zraněny, připomněla agentura Reuters.

„Byla to tragická chyba. Americké síly by nikdy záměrně neudeřily na nemocnici nebo další chráněná zařízení,“ prohlásil Campbell. Novinářům na tiskové konferenci rovněž sdělil, že jednotlivci, kteří měli s incidentem co nejvíce do činění, byli odvoláni ze svých míst.

Vojáci útočící na komplex podle vyšetřovací zprávy věřili, že jde o vládní komplex, nad nímž převzali kontrolu ozbrojenci hnutí Taliban. Američtí vojáci podle zprávy spoléhali na popis komplexu, který jim poskytly afghánské síly, a to vedlo k omylu a útoku na nesprávný cíl.

Byla to tragická chyba

Není ovšem jasné, proč velení speciálních amerických sil zadalo jako cíl útoku koordináty, které se shodovaly s polohou nemocnice MSF, jež mělo k dispozici. Mezinárodní lékařská charita poskytla GPS koordináty svých lékařských zařízení v Kunduzu americkým vojenským úřadům v Kábulu i činitelům afghánské vlády už 29. září.

Za útok, který byl jedním z nejhorších masakrů civilistů ve 14 let trvající historii amerického vojenského úsilí v Afghánistánu, se omluvil americký prezident Barack Obama.

Americká armáda potvrdila, že skupina Lékaři bez hranic volala 12 minut po zahájení útoku koaličním silám vedeným Spojenými státy, že její nemocnice v Kunduzu je pod palbou. Jakmile si americké síly uvědomily svůj omyl, útok zastavily.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!