Brazilská policie zatkla exprezidenta. Divadlo pro média, reagoval Lula

aktualizováno Policie v Brazílii na několik hodin zadržela exprezidenta Luize Inácia Lulu da Silva, aby ho vyslechla v souvislosti s korupčním skandálem kolem státní ropné společnosti Petrobras. Policisté též provedli razii v jeho domě. Lula, který odešel z úřadu v roce 2011, obvinění z korupce odmítá. Dnešní zatčení označil za "divadlo pro média".

Brazilský exprezident Lula da Silva
4.3.2016 21:11   |  

„Pokud mě chtěli vyslechnout, tak stačilo poslat mi předvolání a já bych se dostavil. Jelikož se spravedlnosti nebojím,“ prohlásil exprezident Lula po propuštění na půdě nevládní organizaci Institut Lula v Sao Paulu. Dodal, že dnes je nebezpečné být jeho přítelem. „Je nutné kriminalizovat Stranu pracujících,“ řekl Lula a vyzval své příznivce, aby zvedli hlavu a nebáli se.

V aféře kolem firmy Petrobras je obviněna řada podnikatelů a politiků vládní strany. Od společnosti Petrobras, vlastněné zčásti státem, si byznysmeni podle vyšetřovatelů zajišťovali kontrakty s pomocí vládních činitelů. Celková výše úplatků dosahuje údajně asi dvou miliard dolarů (asi 50 miliard korun). Část peněz prý končila na účtech vládní Strany pracujících.

„Exprezident Lula byl vůdcem strany a tím, kdo měl konečné slovo při jmenování šéfů firmy Petrobras. Byl tak jednou z hlavních osob, které z těchto zločinů těžily,“ uvádí se v prohlášení policie. „Existují důkazy, že tyto zločiny přispěly k jeho (Lulovu) obohacení, financovaly volební kampaň a přispívaly do pokladny jeho politické skupiny,“ dodává se v prohlášení.

V rámci nejnovější fáze vyšetřování bylo ve státech Rio de Janeiro, Sao Paulo a Bahia nasazeno na 200 agentů federální policie, kteří prohledali 33 objektů a zatkli 11 osob. Časně ráno přišli i do domu exprezidenta Luly da Silva v Sao Bernardu nedaleko města Sao Paulo. Prohledali také sídlo exprezidentova institutu v Sao Paulu a adresy spojené s jedním z jeho synů.

Vyšetřování se má podle serveru BBC News zaměřit mimo jiné na podezření, že jisté stavební firmy mohly financovat rozšiřování exprezidentova ranče.

Aféra výrazně otřásla popularitou prezidentky Dilmy Rousseffové a stala se jedním z hlavních problémů, kvůli nimž statisíce lidí v ulicích požadovaly, aby prezidentka odstoupila. Rousseffová, která byla v letech 2003-2010 členkou správní rady Petrobrasu, tvrdí, že o ničem nezákonném nevěděla.


Čtěte také:

Brazilská ekonomika loni zažila nejprudší pokles za čtvrt století

Petrobras, nejzadluženější ropná firma světa, prodá majetek za miliardy

Brazilská vláda si půjčovala od státních bank, Rousseffové hrozí konec

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Nákupy tureckých dluhopisů jsou spekulace, tvrdí agentura Moody's

Nákupy tureckých dluhopisů jsou spekulace, tvrdí agentura Moody's

Mezinárodní ratingová agentura Moody's Investors Service snížila hodnocení úvěrové spolehlivosti Turecka z investičního do spekulativního pásma. Tento krok může Turecku zvýšit… více

Mobilní web