Británii a Francii zasáhla silná bouře, vázne letecká i lodní doprava

Kvůli bouři Katie, která zasáhla velkou část Británie a západ Francie, bylo z londýnských letišť Gatwick a Heathrow zrušeno 130 letů a desítky dalších byly přesměrovány. Kvůli vichru, který v nárazech dosahoval až 170 kilometrů v hodině, se bez proudu ocitlo přes 100 tisíc britských domácností a 35 tisíc zákazníků v západofrancouzské Bretani. Nejezdily trajekty přes Lamanšský průliv a krátce byl uzavřen přístav v Doveru.

Bouře Katie
28.3.2016 18:17   |  

Britský meteorologický úřad Met Office kvůli přívalu dešťových srážek varoval před povodněmi v jihozápadní Anglii, celkem vydal 136 upozornění.

Velký dopad měla bouře na dopravu. Britské úřady preventivně uzavřely několik dálničních mostů. V Londýně a jihovýchodní Anglii platí varování před vichrem, což ochromilo dopravu na letištích obsluhujících metropoli. Lodní spojení mezi Francií a Británií bylo přerušeno. Během dne bylo sice obnoveno, ale lodní společnosti hlásí opožďování trajektů.

Podle portálu Letiště Václava Havla odletěly spoje z Prahy do Londýna se zpožděními, dopolední linka British Airways na Heathrow měla 90 minut zpoždění a letadlo Easyjetu odletělo na Gatwick v brzkém odpoledni o 20 minut později. Zpoždění na odletech a příletech byla hlášena i odpoledne, o hodinu a půl byl například také opožděn odpolední přílet spoje British Airways z Heathrow.

Pasažéři z letadel, která měla původně přistát na Gatwicku, hovořili podle BBC o „strašných zážitcích“, když piloti na poslední chvíli vzdali kvůli silnému větru pokus o přistání. Jeden z cestujících na letu Budapešť-Londýn uvedl, že letadlo se při pokusu o přistání na Gatwicku houpalo zleva doprava, přičemž mnoha lidem na palubě se udělalo špatně. Když stroj konečně dosedl v Birminghamu, „lidé tleskali a plakali“.


Čtěte také:

Británie dá 40 milionů liber na protipovodňová opatření. Podle opozice to nestačí

Povodně v Anglii dál ohrožují obyvatele, někde mohou i sílit

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Nákupy tureckých dluhopisů jsou spekulace, tvrdí agentura Moody's

Nákupy tureckých dluhopisů jsou spekulace, tvrdí agentura Moody's

Mezinárodní ratingová agentura Moody's Investors Service snížila hodnocení úvěrové spolehlivosti Turecka z investičního do spekulativního pásma. Tento krok může Turecku zvýšit… více

Mobilní web