Británii opět postihly lijáky s povodněmi | E15.cz

Británii opět postihly lijáky s povodněmi

Británii opět postihly lijáky s povodněmi
povodně v Británii
• 
ZDROJ: čtk

ČTK

Severozápadní Anglii v důsledku lijáků opět sužují rozsáhlé záplavy. Zvlášť zasažena jsou hrabství Lancashire a Yorkshire. Voda již zaplavila na různých místech řadu domů a v několika oblastech začaly evakuace. Úřady podle BBC varovaly, že na mnohých místech povodně ohrožují i lidské životy. Meteorologové zatím neuvedli, kdy by lijáky mohly skončit.

V severoanglickém hrabství Cumbria i jinde pomáhají vojáci budovat protipovodňové zátarasy. Představitel vlády pro živelné pohromy Rory Stewart označil množství srážek v nejvíce postižených místech za bezprecedentní. Situaci podle něj zhoršuje to, že půda je již nasycená vodou pro rozsáhlých deštích předchozích týdnů.

Úřady vyhlásily varování před povodněmi i v mnoha dalších místech mimo Anglii. V Anglii, Skotsku a Walesu se podle BBC jedná celkem o více než 300 podobných varování. Za den někde nyní spadne tolik vody, jako jindy za celý měsíc. Přívaly vody způsobily chaos především v silniční dopravě. Úřady vyzvaly obyvatele, aby do zasažených oblastí nejezdily. Tisíce domácností se ocitly bez dodávek elektřiny.

„Bouře v oblastech Cumbria a Lancashire nám připomněly, jak nemilosrdná může být příroda. Avšak místní úřady tvrdě pracují na tom, aby dopad na obyvatele byl minimální,“ řekl BBC vládní představitel Peter Box. Pomoc se podle něj zvlášť zaměřuje na staré lidi a další ohroženější skupiny obyvatel.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!