Bývalý Kaddáfího generál zahájil boj o ropné terminály

Jednotky libyjského generála Chalífy Haftara, který neuznává libyjskou vládu podporovanou OSN, dnes začaly bojovat o významné libyjské ropné terminály. Proti nim stojí jednotky ochránců ropných zařízení (PFG), jež se nedávno dohodly s vládou v Tripolisu, že umožní otevření přístavů a obnovu vývozu ropy.

Generál Chalíf Haftar
11.9.2016 16:30   |  

K Haftarovi, který působí hlavně na východě Libye, se připojilo mnoho bývalých vojáků libyjské armády. Podle mluvčího PFG Haftarovi lidé zaútočili na Rás Lanúf, As-Sidru a Zuvajtínu. Inženýr, který v přístavech pracuje, potvrdil agentuře Reuters, že Haftarovy jednotky vstoupily do As-Sidry a Rás Lanúfu a v As-Sidře při bojích vzplál jeden ropný zásobník.

Haftar v minulosti působil ve vojsku bývalého libyjského vůdce Muammara Kaddáfího, v 80. letech se postavil proti němu a v revolučním roce 2011 se připojil k boji proti Kaddáfímu. Pak sestavil vlastní jednotky, které působí na východě Libye, kde bojují proti islámským radikálům. Terminály As-Sidra a Rás Lanúf, které leží mezi středolibyjskou Syrtou a východolibyjským Bengházím, jsou uzavřeny od prosince 2014. O oba začátkem roku bojovali také radikálové z Islámského státu (IS).

Generálovy oddíly, známé jako Libyjská národní armáda (LNA), proti IS a dalším radikálům bojují hlavně na východě v okolí Benghází, ale v poslední době se podle Reuters mobilizují i v oblasti terminálů a zřejmě usilují o získání kontroly nad nimi. Haftar nepodporuje vládu, jež vznikla díky zprostředkování OSN a která sídlí od března v Tripolisu. Nahradila původní dva kabinety, z nichž jeden byl v libyjské metropoli a druhý v Tobrúku.


Přečtěte si: Z Libye může odejít až milion lidí, varuje italský generál


Vládní jednotky se nyní soustřeďují na boj proti IS v Syrtě, která leží na pobřeží asi 450 kilometrů východně od Tripolisu a již loni v červnu radikálové ovládli.

Libye je závislá na ropě a z jejího prodeje pochází 98 procent vládních příjmů. Obnova vývozu ropy je jedním z hlavních problémů země. Než se Libye v roce 2011 propadla do chaosu, těžilo se tam denně zhruba 1,6 milionu barelů ropy a stání ropná společnost National Oil Corporation chtěla do roku 2017 těžbu zvýšit na 2,1 milionu barelů.

Kapacita zásobníků v přístavech by měla dosahovat šesti milionů barelů, ale kvůli násilnostem se nyní pohybuje pouze kolem 750 tisíc barelů. K tomu, aby byla vláda schopna vyplácet mzdy, obnovit infrastrukturu a udržet ekonomiku, je třeba zajistit denní těžbu nejméně 800 tisíc barelů.


Čtěte také:

Libye přišla kvůli nestabilitě a terorismu o 68 miliard dolarů z ropy

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Estonsko je stále bez prezidenta, nepomohlo ani zvláštní grémium

Estonsko je stále bez prezidenta, nepomohlo ani zvláštní grémium

Nového estonského prezidenta se po marných pokusech parlamentu nepodařilo dnes zatím vybrat ani zvláštnímu voličskému grémiu. Z pěti kandidátů žádný v prvním kole hlasování… více

Mobilní web