Česká firma Energo-Pro: Bulharům nic nedlužíme, ať rozhodne arbitráž

Bulharsko bude kvůli krokům na energetickém trhu čelit arbitráži tuzemské firmy Energo-Pro. Loni shodný krok učinila rakouská firma EVN, společnost ČEZ se dříve o pomoc obrátila na Evropskou komisi.

ilustrační foto
26.3.2014 19:23   |  

Bulharské úřady minulý týden zahájily kroky k odebrání licencí na prodej distributorům energie ČEZ, Energo-Pro a EVN. Proces odebrání licence je reakcí na to, že firmy nezaplatily údajný dluh vůči bulharské státní energetické společnosti NEK. Všechny tři firmy ale tvrdí, že nic nedluží.

„Jasně vyjadřujeme, že striktně dodržujeme zákon, splatili jsme všechny naše dluhy vůči NEK a v tomto okamžiku jí nic nedlužíme. Problém není jen v právní rovině, ale i v nedostatku financí v energetickém systému v zemi jako takovém. Dialog musí být veden tímto směrem,“ citoval server Patria.cz Plamena Stefanova z Energo-Pro.

Bulharská média uvádějí, že podle společnosti Energo-Pro naopak NEK dluží jí 46,3 milionů leva (zhruba 645 milionů korun).

Ministr hospodářství Dragomir Stojnev dnes potvrdil, že NEK zatím žádné platby od distributorů neobdržel. EVN v úterý oznámila, že najala specialisty na mezinárodní právo a pro případ, že by se Bulharsko rozhodlo její podnikání v zemi znárodnit, bude zemi žalovat o miliardu eur (asi 27,4 miliardy korun), napsal server Patria.cz.


Čtěte více:

Bulharsko rozjelo řízení o odebrání licence ČEZ a Energo-Pro

Potíže českých energetik v Bulharsku nekončí, hrozí jim odebrání licence

ČEZ zisky z Bulharska nevyváděl, prý je investoval do tamní sítě

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

JPMorgan: Devizové trhy fungují po brexitu dobře

JPMorgan: Devizové trhy fungují po brexitu dobře

Devizové trhy fungují po čtvrtečním rozhodnutí Britů o odchodu z Evropské unie přes počáteční šok vcelku dobře. Tvrdí to Daniel Pinto z banky JPMorgan Chase, která je největším… více

Komerční prezentace
Mobilní web