Česko uzavřelo ambasádu v Libyi, diplomaty evakuovala armáda

aktualizováno Vzhledem ke zhoršující se bezpečnostní situaci v zemi dnes Česko dočasně uzavřelo své velvyslanectví v Libyi. Informovalo o tom ministerstvo zahraničí ČR. Česká armáda podle sdělení generálního štábu evakuovala z metropole Tripolisu deset pracovníků českého zastupitelského úřadu. Připojilo se k nim také jedenáct zaměstnanců švýcarské ambasády.

 Boje v Tripolisu
31.7.2014 21:13   |  

Letoun CASA C-295 M vzlétl v poledne s 21 evakuovanými na palubě z Tripolisu a po mezipřistání v italském Palermu dosedl v podvečer na pražské letiště ve Kbelích. Ministerstvo zahraničí vydalo doporučení, aby občané ČR za současné situace do Libye necestovali.

V Tripolisu dochází v posledních týdnech k bojům mezi znepřátelenými milicemi, které mimo jiné vyřadily z provozu mezinárodní letiště. Libye zažívá nejtěžší období od svržení režimu Muammara Kaddáfího v roce 2011. Za minulé dva týdny přišlo v této zemi podle agentury Reuters o život na 200 lidí. Své zastupitelské úřady v posledních dnech dočasně uzavřela také řada dalších západních zemí.

České velvyslanectví v Tripolisu bylo uzavřeno již před třemi lety během povstání proti Kaddáfímu, velvyslanec i ostatní personál opustil ambasádu koncem února 2011. Zpět se tehdy čeští diplomaté vrátili po více než půl roce, v polovině října 2011, tedy až po Kaddáfího pádu.


Čtěte také:

V Tripolisu kvůli bojům hoří palivové nádrže, hrozí katastrofa

Libye se hroutí. Státy evakuují své občany ze země

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Babišovy ryby v sobě měly moc vody, zastavila je veterinární správa

Babišovy ryby v sobě měly moc vody, zastavila je veterinární správa

Veterináři zastavili dvě zásilky dovozových mražených rybích výrobků, obsahovaly více vody, než obsahovat měly. Šlo o 47,5 tuny pangasia z Vietnamu a 8,2 tuny obalovaného filé z… více

Komerční prezentace
Mobilní web