Český generál Mičánek byl zvolen děkanem školy NATO v Římě

aktualizováno Český brigádní generál v záloze František Mičánek byl zvolen děkanem prestižní vojenské školy NATO Defence College (NDC) se sídlem v Římě. Potvrdil to mluvčí generálního štábu české armády Jan Šulc. Do funkce děkana ho zvolili v rámci stálého zasedání Vojenského výboru NATO vojenští představitelé členských zemí aliance. Mičánek působí na brněnské Univerzitě obrany. Svého zvolení si velmi váží. V Římě by měl působit od letošního září tři roky.

 generál František Mičánek a prezident Václav Klaus
25.1.2016 16:19   |  

Dvaapadesátiletý Mičánek v současné době vede Centrum bezpečnostních a vojenskostrategických studií na Univerzitě obrany v Brně. „Dlouhodobě se specializuji na obranné plánování, bezpečnostní politiku a řízení zdrojů. Zvolení děkanem je pro mne velkou výzvou,“ řekl generál.

Později působil v sekci plánování sil ministerstva obrany, kterou od srpna 2011 necelé dva roky vedl. Má zkušenosti s působením v zahraničí, na konci 90. let byl nasazen v silách SFOR v Bosně. Na NDC již působil v letech 2009 až 2011 jako ředitel odboru NATO Defence College. V květnu 2012 byl jmenován brigádním generálem a na konci června 2013 odešel do zálohy.

Podle Šulce ve funkci vystřídá Dariu Daniels Škodnikovou ze Slovinska, která je ve funkci od září 2013 a letos končí její tříleté funkční období. Děkan NDC je podřízen veliteli školy, jimž je od června 2014 polský generálmajor Janusz Bojarski, dodal Šulc.

Mičánek působil v armádě od roku 1988, přes dva roky je v záloze
Datum a místo narození: 12. června 1963, Brno

Vzdělání: maturoval na středním elektrotechnickém učilišti (1982), vystudoval elektrotechnologii na Vysokém učení technickém v Brně (1987); absolvoval řadu odborných vojenských kurzů, a to i v zahraničí (USA, Itálie)

Dosavadní pozice: od září 2013 ředitel Centra bezpečnostních a vojensko-strategických studií Univerzity obrany v Brně

Hodnost: brigádní generál (jmenován 8. května 2012, od 1. července 2013 v záloze)

Kariéra: do armády vstoupil v roce 1988, většinu dráhy prožil u protivzdušné obrany, kde začínal ve štábu pluku, postupně se vypracoval až na velitele protiletadlového pluku (2000-2003), mezi roky 2003 a 2005 byl náčelníkem oddělení protiletadlového raketového vojska na generálním štábu, poté působil v sekci plánování sil ministerstva obrany, kterou od srpna 2011 téměř dva roky vedl; má zkušenosti s působením v zahraničí, nasazen byl v silách SFOR v Bosně(1998-1999), v letech 2009 až 2011 působil jako ředitel odboru NATO Defence College v Římě

Rodina: ženatý, dvě dcery a syn

Ostatní:

- Mluví anglicky, rozumí rusky.

- Je nositelem řady resortních ocenění, mj. Medaile Armády České republiky, medaile NATO Za službu pro mír a svobodu nebo Záslužného kříže ministerstva obrany.
Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Porošenko se při cestě na Donbas dostal do přestřelky

Porošenko se při cestě na Donbas dostal do přestřelky

Ukrajinský prezident Petro Porošenko se během inspekce po armádních postech v Donbasu dostal pod palbu separatistů. V Potvrdil to mluvčí protipovstalecké operace Andrij Lysenko. K… více

Komerční prezentace
Mobilní web