Chameneí: Izrael páchá v Gaze genocidu

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí zkritizoval Izrael, který podle něj páchá v Pásmu Gazy genocidu. Muslimský svět by měl Palestince vyzbrojit, aby mohli proti "sionistickému režimu" bojovat, dodal Chameneí během proslovu u příležitosti muslimského svátku Íd al-fitr. Boje mezi Izraelci a palestinským hnutím Hamas v úterý pokračují již 22. dnem a o život při nich přišlo přes 1100 Palestinců a více než 50 izraelských vojáků.

 výbuch v pásmu Gazy
29.7.2014 8:37   |  

„Tento vzteklý pes, dravý vlk napadl nevinné lidi a lidstvo na to musí reagovat. Je to genocida, katastrofa historického rozměru,“ uvedl íránský duchovní vůdce na adresu Izraele. Zkritizoval rovněž Spojené státy a evropské země za jejich snahy zastavit vyzbrojování palestinských bojovníků v Pásmu Gazy.

„Ve dne v noci útočí na nevinné lidi a tito muži, ženy a děti se brání jen s minimálními prostředky. A nyní by jim Američané a Evropané chtěli i toto vzít, aby ty nemilosrdné bestie mohly útočit bez obav,“ dodal ajatolláh.

Vyzbrojte Palestince

Konkrétně se v této souvislosti opřel do prohlášení amerického prezidenta Baracka Obamy, že je potřeba „demilitarizace Pásma Gazy“. Vyslovil se přitom pro pravý opak: „Každý, kdo má tu možnost, zejména muslimský svět, by měl dělat vše, co může, aby vyzbrojil palestinský národ.“

Izrael a Spojené státy již dlouhá léta obviňují Írán, že radikály z hnutí Hamas, které je v USA a EU považováno za teroristickou organizaci, zásobují zbraněmi. Teherán tvrdí, že jim poskytuje jen morální, finanční a humanitární podporu.

Írán a Izrael patří k úhlavním nepřátelům. Od islámské revoluce v roce 1979, která vynesla k moci islamistické vůdce, Írán Izrael neuznává a podporuje militantní protiizraelské skupiny, jako jsou palestinský Hamas nebo libanonský Hizballáh. Izrael na druhé straně považuje Írán za největší hrozbu svých národních zájmů. Íránští vůdci v minulosti opakovaně vyzvali k likvidaci židovského státu.


Čtěte také:

Rada Bezpečnosti OSN vyzývá k příměří v pásmu Gazy

Hamas navrhl vlastní jednostranné příměří. Boje zatím pokračují

OSN: Izrael v pásmu Gazy možá spáchal válečné zločiny

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Nákupy tureckých dluhopisů jsou spekulace, tvrdí agentura Moody's

Nákupy tureckých dluhopisů jsou spekulace, tvrdí agentura Moody's

Mezinárodní ratingová agentura Moody's Investors Service snížila hodnocení úvěrové spolehlivosti Turecka z investičního do spekulativního pásma. Tento krok může Turecku zvýšit… více

Mobilní web