Čína a Jižní Korea podepsaly dohodu o volném obchodu

Ministři obchodu Jižní Koreje a Číny oficiálně podepsali dohodu o volném obchodu, která má v příštích dvou desetiletích zrušit cla u více než 90 procent zboží. Dohoda je podle objemu obchodu pro Čínu největší dvoustrannou dohodou o volném obchodu a navíc je to poprvé, co Čína do takové dohody zahrnuje odvětví financí, telekomunikací a internetový obchod. Dohoda podle agentury AP pokrývá 22 oblastí, nezahrnuje ale rýži ani automobily.

Soul, Jižní Korea
1.6.2015 9:20   |  

Jihokorejské ministerstvo obchodu uvedlo, že dohoda do deseti let od zavedení zvýší hrubý domácí produkt Koreje o téměř jeden procentní bod a vytvoří více než 50.000 pracovních míst. Dohoda poskytne malým a středně velkým korejským firmám širší napojení na čínský trh a zvýší investice Číny v Jižní Koreji. Dohoda se sice netýká obchodu s rýži, uvolněno ale bude téměř 70 procent obchodu se zemědělskými produkty.

Obě země zahájily jednání o volném obchodu v květnu 2012 a před šesti měsíci strany oznámily dokončení jednání. Zavedení dohody ještě musí schválit zákonodárné orgány obou zemí, což by se mělo uskutečnit do konce roku. Čína je největším dovozcem jihokorejského zboží. Na celkovém vývozu z Jižní Koreje měla loni více než čtvrtinový podíl.

Podle jihokorejské agentury Jonhap Soul očekává, že okamžitě po zavedení dohody vzroste roční hodnota vzájemného obchodu mezi oběma zeměmi na více než 300 miliard USD (7,5 bilionu korun) z 215,1 miliardy USD v roce 2012. Čína se rovněž snaží podepsat třístrannou dohodu o volném obchodu, která by kromě Jižní Koreje zahrnovala také Japonsko. Prosazuje i regionální dohodu o volném obchodu, která by zahrnovala ještě dalších 13 zemí, včetně Austrálie, Indie a Nového Zélandu.


Čtěte také:

Jižní Korea uzavřela dohodu s Čínou o volném obchodu

Čína a Indie podepsaly obchodní dohody za 22 miliard dolarů

Převratná dohoda: Čína uvolní obchod s Austrálií

Rusko-Čínská dohoda o druhém plynovodu se může zaseknout na ceně

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Moskva: Východ Evropy může poznat, jaké to je být na mušce našich raket

Moskva: Východ Evropy může poznat, jaké to je být na mušce našich raket

Moskva bude nucena odpovědět na americký protiraketový štít v Evropě, řekl dnes ruský prezident Vladimir Putin během návštěvy Řecka. Rumunsko a Polsko, kde jsou nebo budou systémy… více

Komerční prezentace
Mobilní web