Čína bude mít v nové bance AIIB téměř třetinový podíl

Čína bude mít v Asijské bance pro investice do infrastruktury (AIIB) podíl 30,34 procenta, oznámilo to čínské ministerstvo financí. Peking tak podle očekávání bude největším akcionářem nové investiční banky.

 Budova čínské národní banky
29.6.2015 8:45   |  

Na hlasovacích právech bude mít Čína podíl 26,6 procenta. Druhým největším akcionářem bude Indie, následují Rusko, Německo a Jižní Korea. Země definované jako „z regionu“ budou v nové bance vlastnit celkem 75 procent.

V Pekingu se sešli delegáti z 57 zemí, aby se zúčastnili podpisu stanov nové banky a stanovení akciových podílů a hlasovacích práv. Smluvní ustanovení podepsalo zatím 50 zemí, zbývajících sedm, což je Dánsko, Kuvajt, Malajsie, Filipíny, Nizozemsko, Jihoafrická republika a Thajsko, zatím ještě nezískalo k podpisu domácí souhlas.

AIIB má schválené základní jmění 100 miliard USD (2,5 bilionu korun). Rozděleno bude do akcií v hodnotě 100 tisíc dolarů za kus. Ministerstvo dodalo, že počáteční podíly a hlasovací práva Číny a dalších zakládajících členů budou postupně ředěny, spolu s tím, jak se budou připojovat další členové. Po získání souhlasu většiny ve správní radě může AIIB také zvýšit svůj základní kapitál a snížit podíl zemí v regionu, ale ne pod 70 procent, uvedla agentura Reuters.

AIIB má být institucí pro financování výstavby silnic, železnic, elektráren či telekomunikačních sítí v Asii. Z velkých zemí se projektu odmítly účastnit Spojené státy a Japonsko.


Čtěte také:

Čína odmítla Tchaj Wan jako zakládajícího člena rozvojové banky AIIB

Lucembursko vstoupilo do projektu čínské rozvojové banky AIIB

K čínskému projektu rozvojové banky se připojily i Británie a Švýcarsko

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Dušan Šrámek: Babišův celní hazard

Dušan Šrámek: Babišův celní hazard

Ministr financí Andrej Babiš chce, aby celníci mohli vyšetřovat daňové trestné činy. To dnes může jen policie. Dále by se měla Celní správě rozšířit pravomoc na prověřování… více

Mobilní web