Čína bude mít v nové bance AIIB téměř třetinový podíl

Čína bude mít v Asijské bance pro investice do infrastruktury (AIIB) podíl 30,34 procenta, oznámilo to čínské ministerstvo financí. Peking tak podle očekávání bude největším akcionářem nové investiční banky.

 Budova čínské národní banky
29.6.2015 8:45   |  

Na hlasovacích právech bude mít Čína podíl 26,6 procenta. Druhým největším akcionářem bude Indie, následují Rusko, Německo a Jižní Korea. Země definované jako „z regionu“ budou v nové bance vlastnit celkem 75 procent.

V Pekingu se sešli delegáti z 57 zemí, aby se zúčastnili podpisu stanov nové banky a stanovení akciových podílů a hlasovacích práv. Smluvní ustanovení podepsalo zatím 50 zemí, zbývajících sedm, což je Dánsko, Kuvajt, Malajsie, Filipíny, Nizozemsko, Jihoafrická republika a Thajsko, zatím ještě nezískalo k podpisu domácí souhlas.

AIIB má schválené základní jmění 100 miliard USD (2,5 bilionu korun). Rozděleno bude do akcií v hodnotě 100 tisíc dolarů za kus. Ministerstvo dodalo, že počáteční podíly a hlasovací práva Číny a dalších zakládajících členů budou postupně ředěny, spolu s tím, jak se budou připojovat další členové. Po získání souhlasu většiny ve správní radě může AIIB také zvýšit svůj základní kapitál a snížit podíl zemí v regionu, ale ne pod 70 procent, uvedla agentura Reuters.

AIIB má být institucí pro financování výstavby silnic, železnic, elektráren či telekomunikačních sítí v Asii. Z velkých zemí se projektu odmítly účastnit Spojené státy a Japonsko.


Čtěte také:

Čína odmítla Tchaj Wan jako zakládajícího člena rozvojové banky AIIB

Lucembursko vstoupilo do projektu čínské rozvojové banky AIIB

K čínskému projektu rozvojové banky se připojily i Británie a Švýcarsko

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Pěstitelských pálenic zvolna, ale jistě přibývá. Pomáhají i daňové výhody

Pěstitelských pálenic zvolna, ale jistě přibývá. Pomáhají i daňové výhody

Svou úrodu ovoce si loni pěstitelé mohli dát vypálit v 550 pálenicích. Každým rokem nabídne své služby deset nových. více

Mobilní web