Čína investuje do zbrojení, znervózňuje sousedy

Peking oznámil, že letos zvýší výdaje na obranu o 11,2 procenta. Je to sice o něco málo menší nárůst než loni, Čína však poprvé do armády investuje více než 100 miliard dolarů. Čeká se, že oznámení ještě více znervózní země jako Japonsko nebo Indie, které jsou už delší dobou zneklidněny čínským vyzbrojováním.

Letadlová loď Varjag, kterou Čína koupila od Ruska
4.3.2012 14:44   |  

Oznámení přichází nedlouho poté, co Pentagon v rámci revize své strategie uvedl, že se chce soustředit na Tichomoří. Peking tvrdí, že v porovnání se Spojenými státy je její armádní rozpočet skromný. „Víte, že máme 1,3 miliardy obyvatel, rozsáhlé území a dlouhé pobřeží. Ale naše náklady na obranu jsou celkem nízké v porovnání s dalšími velkými zeměmi,“ prohlásil mluvčí parlamentu Li Čao-sing.

Země v poslední době své síly rychle modernizuje – loni například uskutečnila první test „neviditelné“ stíhačky a vyzkoušela svou první letadlovou loď. Letos chce za zbrojení utratit zhruba 106 miliard dolarů. Americký prezident Barack Obama navrhl Pentagonu na příští finanční rok rozpočet ve výši 525 miliard, další peníze má získat na zahraniční operace. Odborníci ale míní, že oficiální čínská čísla jsou oproti reálným výdajům podhodnocena.


Čtěte také: Zbraním se dařilo i v recesi. Nejvíc prodal Lockheed Martin


„Čína sdílí pozemní hranici se 14 zeměmi, dávalo smysl, že země s takovou polohou udržuje silnou konvenční armádu. Ale v současném jaderném věku opravdu nemá smysl, aby Čína, jež jaderné zbraně vlastní, pokračovala v budování vojska v takovém rozsahu,“ řekl agentuře Reuters Kazuja Sakamoto z univerzity v Ósace.

Autor: Pavla Palaščáková

Komentáře

Čtěte také

Do amerického Seattlu zamíří až patnáct tramvají Inekonu

Do amerického Seattlu zamíří až patnáct tramvají Inekonu

Flotila tramvají s českým rodokmenem v americkém Seattlu se do dvou let výrazně rozroste. Tuzemský dodavatel Inekon očekává brzký podpis opce na deset až patnáct tramvají s… více

Mobilní web