Čína kvůli největšímu radioteleskopu světa přesídlí tisíce lidí

Čína nuceně vystěhuje více než devět tisíc lidí, kteří žijí v okolí stavby největší radioteleskopu na světě. Vědci doufají, že teleskop přinese významný posun při pátrání po mimozemském životě, pro zařízení domácností by ale mohla představovat zdroj rušení.

Čína staví největší radioteleskop světa
16.2.2016 15:45   |  

Do září musí být ze svých domovů „evakuováno“ i všech 9110 lidí, kteří žijí do pěti kilometrů od teleskopu, napsala státní agentura Nová Čína. Každý z nich dostane jako odškodnění 12 tisíc jüanů (45 tisíc korun) a Peking rodinám slibuje pomoc při hledání nového domova.

Čínští vědci do teleskopu vkládají velké naděje. Zařízení, které se skládá ze 4450 panelů, má být schopné zachytit rádiové signály ze vzdáleného vesmíru. Vysoce citlivé přístroje mají vědcům pomoci při „hledání inteligentního života mimo naší galaxii a zkoumání původu vesmíru“, uvedl generální ředitel čínské astronomické společnosti Wu Siang-pching.

Podle čínských úřadů je umístění teleskopu uprostřed krasových hor v izolovaném regionu Čchien-nan ideální pro pokusy o zachycení mimozemských signálů, protože zde nejsou zdroje rušení.

Rozsáhlé přesidlovací projekty nejsou pro čínský režim ničím novým. Kvůli stavbám přehrad nebo průplavů se v minulosti musely přestěhovat statisíce obyvatel. Lidé vystěhované ze svých domovů se často stěžují na nízké odškodnění.


Čtěte také:

Čína montuje největší teleskop na světě. Pomůže s hledáním mimozemšťanů

Čínské ovzduší bude z kosmu hlídat dvojice satelitů

Čína plánuje v roce 2018 přistát na odvrácené straně Měsíce

Autor: bru

Komentáře

Čtěte také

USA v kosmickém výzkumu nedoženeme, přiznala Moskva. Pak výrok vzala zpět

USA v kosmickém výzkumu nedoženeme, přiznala Moskva. Pak výrok vzala zpět Fotogalerie

Překvapivě chmurné vyhlídky ruské kosmonautiky na schůzi ministerstva průmyslu v Moskvě prezentoval vicepremiér Dmitrij Rogozin, který ve vládě odpovídá za vesmírný program. I… více

Komerční prezentace
Mobilní web