Čína kvůli největšímu radioteleskopu světa přesídlí tisíce lidí | E15.cz

Čína kvůli největšímu radioteleskopu světa přesídlí tisíce lidí

Čína kvůli největšímu radioteleskopu světa přesídlí tisíce lidí
16. února 2016 • 15:45
Čína nuceně vystěhuje více než devět tisíc lidí, kteří žijí v okolí stavby největší radioteleskopu na světě. Vědci doufají, že teleskop přinese významný posun při pátrání po mimozemském životě, pro zařízení domácností by ale mohla představovat zdroj rušení.

Do září musí být ze svých domovů „evakuováno“ i všech 9110 lidí, kteří žijí do pěti kilometrů od teleskopu, napsala státní agentura Nová Čína. Každý z nich dostane jako odškodnění 12 tisíc jüanů (45 tisíc korun) a Peking rodinám slibuje pomoc při hledání nového domova.

Čínští vědci do teleskopu vkládají velké naděje. Zařízení, které se skládá ze 4450 panelů, má být schopné zachytit rádiové signály ze vzdáleného vesmíru. Vysoce citlivé přístroje mají vědcům pomoci při „hledání inteligentního života mimo naší galaxii a zkoumání původu vesmíru“, uvedl generální ředitel čínské astronomické společnosti Wu Siang-pching.

Podle čínských úřadů je umístění teleskopu uprostřed krasových hor v izolovaném regionu Čchien-nan ideální pro pokusy o zachycení mimozemských signálů, protože zde nejsou zdroje rušení.

Rozsáhlé přesidlovací projekty nejsou pro čínský režim ničím novým. Kvůli stavbám přehrad nebo průplavů se v minulosti musely přestěhovat statisíce obyvatel. Lidé vystěhované ze svých domovů se často stěžují na nízké odškodnění.

Autor: bru
 

businessinfo.cz

  • V digitálním věku skladují firmy většinu dokumentů stále na papíře. A dělá jim to potíže
  • Pro oznamovatele korupce nejsou potřeba nová pravidla, tvrdí podnikatelé
  • Startup Investiční aukce otevřel faktoring i malým a středním firmám
  • Stát shromažďuje příliš mnoho dat, hrozí zneužití, varují poplatníci před kontrolním hlášením