Čína modernizuje armádu, vytvořila i protikorupční útvar

Čína pokračuje v reformách armády, jejichž cílem je největší ozbrojené síly na světě modernizovat. Nyní vytvořila 15 nových jednotek, které zahrnují cokoli od logistiky, přes vývoj vybavení a výstroje, až po boj proti korupci.

 Vojenská přehlídka v Číně
12.1.2016 8:54   |  

Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na čínské ministerstvo obrany. Čínské snahy o modernizaci armády přicházejí v době, kdy vláda prezidenta Si Ťin-pchinga čím dál tím důrazněji prosazuje své nároky v teritoriálních sporech ve Východočínském a Jihočínském moři. Čínské námořnictvo investuje do ponorek a letadlových lodí, a letectvo vyvíjí „neviditelné“ stíhačky.

Koncem loňského roku prezident slavnostně zahájil provoz nové vrchní velící jednotky pro armádu, raketové síly a strategické podpůrné síly národních ozbrojených sil. Vznik nových 15 jednotek na tento krok navazuje a podle ministerstva obrany pomůže armádě lépe fungovat a konsolidovat kontrolu komunistické strany nad ozbrojenými silami.

Výzva k loajalitě

Čínská armáda se potýká s protikorupční kampaní prezidenta, kvůli níž skončily v sítích vyšetřovatelů desítky důstojníků včetně dvou bývalých vysokých představitelů Ústřední vojenské komise Kuo Po-siunga a Sü Cchaj-choua.

Někteří analytici ovšem míní, že se Si Ťin-pching, který stojí v čele Ústřední vojenské komise, tímto způsobem zbavuje potenciálních rivalů.

Si Ťin-pching v prohlášení, které dnes otiskly místní listy, vyzval armádu, aby byla „loajální, čistá a zodpovědná“, a aby si její představitelé „vzali hluboké ponaučení z případů Kua a Süa. Sü zemřel loni na rakovinu, než mohl být postaven před soud. Kuo zatím na proces čeká.


Čtěte také:

Čína vyšetřuje šéfa obří státní automobilky. Zřejmě kvůli korupci

Jak se čistí Čína. Prezident se snaží zbavit zemi korupce

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Turecké tanky přejely syrskou hranici, chtějí dostat Kurdy za Eufrat

Turecké tanky přejely syrskou hranici, chtějí dostat Kurdy za Eufrat

Turecko dnes ráno zahájilo za podpory letectva mezinárodní koalice ofenzivu proti radikálům z takzvaného Islámského státu (IS) u severosyrského města Džarabulus. Podle… více

Mobilní web