Čína posiluje výzbroj proti Tchaj-wanu

Peking zvýšil počet balistických raket namířených na Tchaj-wan. Podle nejnovější zprávy tchajwanského ministerstva obrany toto číslo vzrostlo z 1400 na nynějších 1600.

Tchaj-wan, Tchaj-pej 101
8.11.2012 15:31   |  

Peking považuje Tchaj-wan stále za svoji, i když rebelskou provincii. V případě nutnosti je připraven ji připojit k pevnině i silou. Právě proto na ni míří raketami a varuje, že na jakýkoliv pokus o oficiální vyhlášení tchajwanské nezávislosti zareaguje vojenským zásahem.

Znepokojení v Tchaipei vyvolává jak zvyšující se vojenská kapacita na druhé straně úžiny, tak i přesnost a mobilita nejnovějších pevninských raket Dong Feng 16 schopných doletu až tisíc kilometrů. Jedná se o zdokonalenou verzi již existujícího typu určenou pro ničení postavení protiletadlové obrany nepřítele a pro další přesné údery na důležité cíle. Čína dlouhodobě nazývá řadu svých balistických raket Dong Feng, což v překladu znamená „Východní vítr“ a nové pouze čísluje. Tchajwanská armáda je pro změnu vybavena americkými systémy Patriot PAC-3 schopnými ničit i hlavice z balistických raket.

„Náš ochranný protiraketový deštník potřebuje posílit,“ uvedl v souvislosti s nejnovějšími informacemi nejmenovaný tchajwanský generál. Nepřímo tak naznačil, že Tchaj- wan rozšíří počet protiraketových základen na svém území. V nynější době zabezpečují ochranu regionu hlavního města Taipeie před potenciálním raketovým útokem z pevniny tři vojenské bázi nacházející se ve Wanli, Nangangu a Sindianu. Strategické umístění nových základen včetně instalace radarů má odpovídat potenciální hrozbě ze strany Čínské lidové armády.

Taipei a Peking obnovily vzájemné rozhovory v roce 2008 po devítileté přestávce. Nicméně jednání, které vedou polooficiální tchajwanská Nadace pro výměnu přes úžinu (SEF) a pekingská Asociace pro vztahy přes úžinu (ARATS) se týkají především ekonomických a praktických otázek. Citlivá politická témata zůstávají kvůli zásadním rozdílným názorům „stranou“. Podle prezidenta Ma usilujícího o užší a přátelštější vztahy s pevninou musí však být „prospěch tchajwanských obyvatel na prvním místě“.


Také čtěte:

Romney dráždí Čínu i Obamu - Tchaj-wanu by prodal nejmodernější F-16

Obavy zasáhly již i Tchaj-wan

Turisty bude na Tchaj-wan lákat i kasino


Do prosince loňského roku se uskutečněno sedm kol jednání, díky nimž došlo k uzavření šestnácti formálních dohod, tří memorand a jednoho konsenzu. Za nejvýznamnější lze označit Rámcovou dohodu o hospodářské spolupráci z června 2010 usilující o normalizaci ekonomických a obchodních vztahů mezi Tchaj-wanem a pevninskou Čínou. Dohoda se týká postupného zrušení, případně snížení tarifů pro většinu zboží a otevření sektoru služeb pro investice. Vedení ostrova věří, že dohoda podporuje tchajwanský obchod a urychluje začlenění země do světové ekonomiky.

Autor: Dáša Hyklová, Euro

Komentáře

Čtěte také

Estonsko je stále bez prezidenta, nepomohlo ani zvláštní grémium

Estonsko je stále bez prezidenta, nepomohlo ani zvláštní grémium

Nového estonského prezidenta se po marných pokusech parlamentu nepodařilo dnes zatím vybrat ani zvláštnímu voličskému grémiu. Z pěti kandidátů žádný v prvním kole hlasování… více

Mobilní web