Čína vyvíjí nový typ válečných plavidel. Mají zvládnout fungovat jako loď i ponorka zároveň | E15.cz

Čína vyvíjí nový typ válečných plavidel. Mají zvládnout fungovat jako loď i ponorka zároveň

VTM.cz

Čína pracuje na gigantických vojenských lodích, které se mohou rychle pohybovat po vodní hladině nebo potopit jako ponorky. Podle neověřených zvěstí už se staví i prototyp, který by měl být spuštěn na vodu kolem roku 2020.

Pokud lze věřit zprávám z Říše středu, tak se čínské námořnictvo vydalo směrem k nové technologii pro válčení na moři. Vyvíjí gigantické vojenské lodě, které se mohou potopit jako ponorky anebo se dovedou rychle pohybovat po vodní hladině.

Glosa Pavla Otta: Češi trumfují Slováky

Je to splněný sen moderních teoretiků námořních válek. Ti sní o návratu zašlé slávy bitevních lodí, kterým by vrátily moc právě veliké výzbrojní lodě, převážející stovky a stovky řízených střel. Bojové lodě by tyto střely odpalovaly na pozemní i námořní cíle. Kdyby jich měly k dispozici velký počet, tak by šlo o úctyhodnou bojovou sílu. Teď se zdá, že Čína uvede tento sen ve skutečnost.

 Čím by byla ponorná výzbrojní plavidla tak zajímavá? Pokud se totiž takové plavidlo celé nebo alespoň z větší části ponoří, tak tím zmenší svůj radarový odraz, stejně jako vizuální obraz. Také je tím pádem chráněno před většinou dnešních hrozeb raketovým útokem.

V čínských zdrojích kolují dvě verze takového plavidla. V jedné z nich jde válečné plavidlo, schopné plout velkou rychlostí, které má potopený prakticky celý trup, ale nad hladinou zůstávají konstrukce s obrannými zbraněmi a radar.

Zbraně z Uherského Brodu zaujaly americké lovce i federály, říká šéf České zbrojovky
 

Druhá, více konvenční verze představuje kompletně ponořené plavidlo, tedy ponorku, se dvěma věžemi. Obě plavidla by přitom měla pojmout 20 tisíc tun nákladu munice a materiálu pro bojová plavidla.

Ponorná výzbrojní plavidla by se mohla účastnit tajných misí, kdy by se pohybovala prakticky celá pod vodou. V případě nutnosti rychlého zásahu skupiny válečných lodí by se ale mohla taková plavidla hladinové verze vynořit a obětovat svou nenápadnost, aby držela krok s flotilou.

Nové výzbrojní lodě budou spoléhat na ochranu letadel z letadlových lodí a povrchových bojových plavidel. Na oplátku jim poskytnou množství raket nejrůznějších typů, od obranných střel až po útočné rakety a střely s plochou drahou letu.

 

 

Autor: VTM.cz
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!