Členky Pussy Riot jsou na svobodě, pomohla jim Putinova amnestie

aktualizováno Marija Aljochinová a Naděžda Tolokonnikovová, dvě dosud vězněné členky ruské punkové skupiny Pussy Riot, byly dnes propuštěny na svobodu. Aktivistkám, které si odpykávaly kontroverzní trest za svůj protest proti ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi a rostoucí moci pravoslavných kněží, pomohla na svobodu Putinova amnestie.

Marija Aljochinová krátce po svém propustění z vězení
23.12.2013 11:43   |  

„Právě ji propustili,“ potvrdil agentuře Reuters také manžel druhé z vězněných členek Pussy Riot Tolokonnikovové. Ta se na svobodě ocitla o několik hodin později.

Aljochinová si ve vězeňským táborem IK-2 v Nižním Novgorodu odpykávala dvouletý trest. „Nemyslím si, že jde o humanitární akt,“ řekla po svém propuštění ruské internetové televizi Dožď. „Myslím, si, že to je PR trik,“ dodala s tím, že kdyby to bylo možné, amnestii by odmítla.

Pussy Riot se proslavily loni v únoru svou „punkovou modlitbou Bohorodičko, vyžeň Putina“ v hlavním moskevském chrámu. Tři dopadené členky kapely byly odsouzeny za výtržnost na dva roky, Jekatěrině Samucevičové byl trest změněn na podmíněný.

Církev chce s Pussy Riot "diskutovat"

Ruská pravoslavná církev dnes nabídla členkám Pussy Riot dialog. Jejich čin v moskevském chrámu Krista spasitele byl sice přímo namířen proti rostoucímu politickému vlivu pravoslavných popů, církev nicméně chová naději, že názory dívek „prošly vývojem“. Podle mluvčího moskevského patriarchátu jsou duchovní připraveni s Aljochinovou a Tolokonnikovovou o jejich postojích diskutovat.

„Jsme připraveni k dialogu. Nikomu ho ale vnucovat nebudeme,“ řekl dnes ruským novinářům mluvčí patriarchátu Vsevolod Čaplin. K určitému kontaktu podle něj došlo už během věznění obou dívek - několik vzkazů si prý vyměnili přes advokáty, Aljochinová se na vedení církve obrátila i dopisem. „K radikální změně jejich názorů ale dialog zatím nevedl,“ připustil Čaplin.

Sám Putin před dvěma dny prohlásil, že amnestie pro členky Pussy Riot je spjata výlučně s humanitárními důvody a neznamená přehodnocení jejich činu. Aljochinová a Tolokonnikovová jsou matkami malých dětí.

Ruská vězeňská správa připravuje propuštění stovek amnestovaných vězňů. Očekává se také zatčených aktivistů Greenpeace, zadržených v Rusku kvůli protestu proti těžbě ropy.

Naděžda Tolokonnikovová


Čtěte také:

Putinova amnestie se má týkat Greenpeace i punkerek z Pussy Riot

Co čeká Pussy Riot ve vězení? Dřina za pár dolarů denně a možná i šikana

Autor: čtk, bru

Komentáře

Čtěte také

Čeští vojáci dostanou nové průzkumné drony

Čeští vojáci dostanou nové průzkumné drony

Za 12 kusů bezpilotních průzkumných prostředků plánuje ministerstvo obrany zaplatit asi 51 milionů korun bez DPH. Současné drony, které čeští vojáci využívají, jsou podle úřadu na… více

Komerční prezentace
Mobilní web