Demonstranti v Kyjevě volají po odchodu Janukovyče

22.1.2011 20:01   |  

Kolem 6000 lidí dnes demonstrovalo v centru Kyjeva proti vládě ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyče. Akce, kterou svolalo několik prozápadně orientovaných opozičních stran, se zúčastnila také bývalá premiérka Julija Tymošenková. Protestující prezidenta obvinili z toho, že je přisluhovačem Kremlu a že násilím potírá opozici.

Demonstranti se shromáždili na náměstí svaté Sofie u příležitosti oslav 92. výročí sjednocení západní a východní části Ukrajiny (z počátku Rusko-polské války z let 1919 až 1921). Účastníci manifestace mávali nad hlavami transparenty s nápisy: „Ne politickému teroru!“ nebo „Pryč s Janukovyčem, pryč s (premiérem Mykolou) Azarovem!“. „Jste připraveni jít do ulic?“ ptala se přes amplión Tymošenková demonstrantů. Odpovědělo jí sborové „ano“.

„Naše vláda plní rozkazy Kremlu!“ prohlásil před davem další organizátor akce a známý ukrajinský básník Dmytro Pavlyčko.

Janukovyčova vláda je obviňována od nástupu do funkce v únoru 2010 z pronásledování opozice, ukrajinských nacionalistů a bojovníků za lidská práva. Západ jeví obavy z toho, že nynější vláda pohání účelově bývalé vedení státu před soud pro údajnou korupci. Stíhána je i Tymošenková. Bývalý ministr hospodářství Bohdan Danylyšyn z její vlády je podezřelý ze zpronevěry a v minulých dnech obdržel politický azyl v České republice.

Stovky mladých lidí dnes v Kyjevě vytvořily lidský řetěz přes most přes Dněpr, aby tak symbolizovaly sjednocení obou částí Ukrajiny v roce 1919. Ve válce komunistického Ruska s Polskem ale Ukrajina, která zůstala součástí ruského, respektive sovětského státu, o kus své západní části zase přišla. Nazpět ji získala až po roce 1939, tedy po dělení Polska mezi Sovětským svazem a hitlerovským Německem, kdy začala druhá světová válka.

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Porošenko se při cestě na Donbas dostal do přestřelky

Porošenko se při cestě na Donbas dostal do přestřelky

Ukrajinský prezident Petro Porošenko se během inspekce po armádních postech v Donbasu dostal pod palbu separatistů. V Potvrdil to mluvčí protipovstalecké operace Andrij Lysenko. K… více

Komerční prezentace
Mobilní web