Demonstranti v Kyjevě volají po odchodu Janukovyče

22.1.2011 20:01   |  

Kolem 6000 lidí dnes demonstrovalo v centru Kyjeva proti vládě ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyče. Akce, kterou svolalo několik prozápadně orientovaných opozičních stran, se zúčastnila také bývalá premiérka Julija Tymošenková. Protestující prezidenta obvinili z toho, že je přisluhovačem Kremlu a že násilím potírá opozici.

Demonstranti se shromáždili na náměstí svaté Sofie u příležitosti oslav 92. výročí sjednocení západní a východní části Ukrajiny (z počátku Rusko-polské války z let 1919 až 1921). Účastníci manifestace mávali nad hlavami transparenty s nápisy: „Ne politickému teroru!“ nebo „Pryč s Janukovyčem, pryč s (premiérem Mykolou) Azarovem!“. „Jste připraveni jít do ulic?“ ptala se přes amplión Tymošenková demonstrantů. Odpovědělo jí sborové „ano“.

„Naše vláda plní rozkazy Kremlu!“ prohlásil před davem další organizátor akce a známý ukrajinský básník Dmytro Pavlyčko.

Janukovyčova vláda je obviňována od nástupu do funkce v únoru 2010 z pronásledování opozice, ukrajinských nacionalistů a bojovníků za lidská práva. Západ jeví obavy z toho, že nynější vláda pohání účelově bývalé vedení státu před soud pro údajnou korupci. Stíhána je i Tymošenková. Bývalý ministr hospodářství Bohdan Danylyšyn z její vlády je podezřelý ze zpronevěry a v minulých dnech obdržel politický azyl v České republice.

Stovky mladých lidí dnes v Kyjevě vytvořily lidský řetěz přes most přes Dněpr, aby tak symbolizovaly sjednocení obou částí Ukrajiny v roce 1919. Ve válce komunistického Ruska s Polskem ale Ukrajina, která zůstala součástí ruského, respektive sovětského státu, o kus své západní části zase přišla. Nazpět ji získala až po roce 1939, tedy po dělení Polska mezi Sovětským svazem a hitlerovským Německem, kdy začala druhá světová válka.

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Olympijský výbor Rusko z Ria nevyloučil, rozhodovat budou svazy

Olympijský výbor Rusko z Ria nevyloučil, rozhodovat budou svazy

Mezinárodní olympijský výbor Rusko z her v Riu de Janeiro kvůli rozsáhlé dopingové aféře nevyloučil. Rozhodnutí o účasti ruských sportovců na olympiádě ponechá na federacích… více

Mobilní web