Desetina syrských pasů je falešná, tvrdí Frontex

Část uprchlíků v řeckých záchytných táborech se podle evropské agentury Frontex, která koordinuje ochranu vnějších hranic Evropské unie snaží vylepšit své šance na získání azylu pomocí falešných syrských pasů. Těch je odhadem deset procent, řekla agentuře DPA mluvčí Frontexu Ewa Moncureová. Především Afghánci se prý pokoušejí vydávat za Syřany.

 Uprchlíci na hranicích (ilustrační foto)
26.9.2015 19:00   |  

K padělání pasů se ale podle této agentury uchylují i „praví“ Syřané. Mnozí z nich prý totiž nemají po prožitém bombardování, změnách místa pobytu a chaosu při útěku žádné doklady.

„Je to pro nás nová zkušenost, že Syřané mají doklady. V minulosti tomu bylo zpravidla tak, že uprchlíci přicházeli bez jakýchkoliv průkazů totožnosti,“ srovnala Moncureová situaci v Řecku s přijímáním uprchlíků, kteří se vydávají do Evropy z Libye přes Středozemní moře.

„Obchod s falešnými pasy a dalšími doklady se stal novou službou pašeráckých organizací,“ řekla Mocureová. „Většina uprchlíků uvádí, že si doklady koupila v Turecku. Tam je celá řada nabídek služeb pro uprchlíky.“

Pasy nejsou rozhodující

Při pohovorech s uprchlíky v přijímacích střediscích ale nehrají pasy, ať už pravé nebo padělané, rozhodující roli. „Pro identifikaci pravých Syřanů nejsou doklady jediným podkladem,“ uvedla mluvčí Frontexu.

Zhruba třetina běženců, kteří přicházejí do Německa a označují se za Syřany, ve skutečnosti z této blízkovýchodní země nepochází. Na páteční vládní tiskové konferenci to řekl mluvčí německého ministerstva vnitra Tobias Plate. Uprchlíci ze Sýrie přitom mají velkou šanci, že v Německu získají azyl.


Čtěte také:

Merkelová kvůli uprchlíkům ztratila první místo v žebříčku popularity

Chorvatsko hlasí rekordní počet migrantů, dorazilo jich 10 tisíc

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Babišovy ryby v sobě měly moc vody, zastavila je veterinární správa

Babišovy ryby v sobě měly moc vody, zastavila je veterinární správa

Veterináři zastavili dvě zásilky dovozových mražených rybích výrobků, obsahovaly více vody, než obsahovat měly. Šlo o 47,5 tuny pangasia z Vietnamu a 8,2 tuny obalovaného filé z… více

Komerční prezentace
Mobilní web