Desetitisíce vojáků se v Jižní Koreji připravují na útok KLDR | E15.cz

Desetitisíce vojáků se v Jižní Koreji připravují na útok KLDR

Desetitisíce vojáků se v Jižní Koreji připravují na útok KLDR
Jihokorejský voják
• 
ZDROJ: čtk/ap

ČTK

Desítky tisíc vojáků zahájily každoroční jihokorejsko-americké vojenské cvičení, jehož scénář simuluje útok Severní Koreje. KLDR předem vyzvala ke zrušení manévrů a pohrozila odvetou jak Soulu, tak Washingtonu.

Cvičení Ulchi Freedom, které potrvá do 28. srpna, je převážně počítačově simulované, ale i tak se do něj zapojí 50 tisíc jihokorejských a 30 tisíc amerických vojáků. Soul a Washington trvají na tom, že manévry mají čistě obranný význam.

Severní Korea nicméně toto cvičení - stejně jako další jihokorejsko-americké manévry - označila za „vyhlášení války“ a chvástala se svou schopností provést odvetné údery proti Soulu a Bílému domu.

Severokorejské ministerstvo zahraničí minulý týden vyzvalo k okamžitému odvolání manévrů a varovalo Washington, že bude odpovědný za "veškeré následky", pokud se cvičení uskuteční.

Washington i Soul jsou prý na dostřel

Z komunistické KLDR rovněž zazněly opakované hrozby útokem na prezidentské paláce USA i Jižní Koreje. Podle severokorejského prohlášení by měly mít obě země na paměti, že Bílý dům ve Washingtonu i Modrý dům v Soulu, v němž sídlí jihokorejská prezidentka, jsou na dostřel severokorejských raket.

Severní Korea neustále rozšiřuje a vylepšuje své rakety, ovšem experti se neshodují v tom, jak daleko či blízko je KLDR od splnění svého cíle - rakety schopné nést jadernou hlavici.

Letošní cvičení přichází v době zvláště vysokého napětí, kdy Jižní Korea obvinila KLDR z nastražení min, které zranily jihokorejskou pohraniční hlídku. To ale KLDR popírá.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!