Diktátor Kim nevěří strýčkovi v Praze. Poslal špeha, píše jihokorejský deník | E15.cz

Diktátor Kim nevěří strýčkovi v Praze. Poslal špeha, píše jihokorejský deník

ČTK

Severokorejský vůdce Kim Čong-un se patrně rozhodl potají sledovat svého strýce Kim Pchjong-ila, který je od roku 2015 velvyslancem Severní Koreje v Praze. Mladý Kim zřejmě za strýcem poslal do Prahy špeha. S odvoláním na své zdroje to uvedl jihokorejský list Čoson ilbo. 

 

Třiašedesátiletý Kim Pchjong-il je synem bývalého severokorejského diktátora a zakladatele komunistického režimu v KLDR Kim Ir-sena. Před Českem působil 16 let jako velvyslanec v Polsku. Přesun z Varšavy do Prahy označil deník Čoson ilbo za snahu Kim Čong-una svého strýce oslabit.

 

Soul připravuje komando na Kima. Nechce dopustit válku s KLDR

V Polsku si Kim Pchjong-il vytvořil širokou síť vztahů a jako nejdéle sloužící velvyslanec na jednom místě posiloval svůj vliv. Tomu chtěl prý Kim Čong-un zabránit, a proto se rozhodl strýce náhle přesunout do České republiky.

Podle tvrzení hongkongského tisku z loňského roku se objevila snaha mezi bývalými vysoce postavenými činiteli KLDR, kteří uprchli do exilu, vytvořit jakousi exilovou vládu, do jejíhož čela by dosadili právě Kim Pchjong-ila. I to může být důvod, proč v Praze velvyslance sleduje vysoce postavený důstojník ministerstva státní bezpečnosti.

Kim Čong-un utrácí stamiliony dolarů KLDR za nové sousoší diktátorů. Stát bude na nejvyšší hoře

Kim Pchjong-il byl od konce 70. let v podstatě jen v exilu na různých diplomatických postech v Evropě, aby nemohl zasahovat do politiky v KLDR. U svého otce, který v KLDR vládl od 40. let do roku 1994, prý upadl v nemilost kvůli svému nevázanému životnímu stylu.

Média také spekulují o tom, že díky velké fyzické podobnosti s otcem, kterého Severokorejci stále považují za poloboha, je pro severokorejskou vládu a tedy i Kim Čong-una politickou hrozbou.

Vše o Severní Koreji čtěte zde >>> 

 

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!