Do týdne ukončíme boje na Ukrajině, plánuje Porošenko | E15.cz

Do týdne ukončíme boje na Ukrajině, plánuje Porošenko

Do týdne ukončíme boje na Ukrajině, plánuje Porošenko
Petro Porošenko
• 
ZDROJ: čtk/ap

pav

Nový ukrajinský prezident Petro Porošenko se po dnešním prvním jednání s ruským velvyslancem v Kyjevě vyslovil pro ukončení bojů na východě Ukrajiny v nadcházejícím týdnu. Separatisté podle ruských médií zareagovali na prezidentova slova s nedůvěrou, prý jsou zrovna pod palbou vládních sil, a tak pokračují v mobilizaci a výcviku dobrovolníků.

„Měli bychom v tomto (příštím) týdnu ukončit palbu,“ uvedl Porošenko po schůzce se členy kontaktní skupiny - ruským velvyslancem Michailem Zurabovem, ukrajinským velvyslancem v Berlíně Pavlem Klimkinem a představitelkou Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) Heidi Tagliviniovou. Porošenko vybídl ke každodenním setkáním této skupiny, aby se koordinovaly kroky k mírovému urovnání na východě Ukrajiny.

Separatisté: Pochybujeme, že by chtěl Porošenko stáhnout vojska

„Každý den, kdy umírají lidé, každý den, kdy Ukrajina platí tak vysokou cenu, je pro mne nepřijatelný,“ zdůraznil prezident v prohlášení. S tímto cílem je podle Porošenka nezbytné především obnovit fungování státní hranice, aby bylo možné zaručit bezpečnost každému Ukrajinci žijícímu v Donbasu, a to bez ohledu na jeho politické názory.

Vedení povstalecké a nikým neuznané Doněcké lidové republiky podle ruského serveru newsru.com Porošenkovi nevěří a pokračuje v mobilizaci sil. „Nevíme, co přesně řekl Porošenko o přerušení bojových akcí, ale je pochybné, že by stáhl vojska. Slavjansk ostřelovali z raketometů, pokračují boje v Kramatorsku,“ řekl místopředseda povstalecké vlády Andrej Purgin. V Doněcku tak nadále trvá mobilizace a výcvik dobrovolníků, bránících město před ukrajinskou armádou.

Dosavadní účet? Stovky mrtvých

Proruské povstání na východě země, které podle Kyjeva řídí Moskva, a „protiteroristická operace“ ukrajinských vládních sil si během dvou měsíců bojů podle odhadů vyžádaly stovky životů, jak rebelů a vojáků, tak civilistů. Separatisté nadále kontrolují Doněck a Luhansk, dvě velká města v průmyslovém srdci země, Donbasu, jakož i část hranice s Ruskem.

Porošenko se v pátek, na okraji oslav vylodění v Normandii, krátce sešel s ruským prezidentem Vladimirem Putinem, s nímž se dohodl na rychlém obnovení rusko-ukrajinských jednání v Kyjevě. Na sobotní Porošenkově inauguraci už bylo Rusko zastoupeno velvyslancem.

Moskva až dosud odmítala uznat nové ukrajinské vedení, nastolené v Kyjevě po únorovém svržení proruského prezidenta Viktora Janukovyče, a označovala nový ukrajinský režim za nelegitimní.

Autor: pav
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!