Do týdne ukončíme boje na Ukrajině, plánuje Porošenko

Nový ukrajinský prezident Petro Porošenko se po dnešním prvním jednání s ruským velvyslancem v Kyjevě vyslovil pro ukončení bojů na východě Ukrajiny v nadcházejícím týdnu. Separatisté podle ruských médií zareagovali na prezidentova slova s nedůvěrou, prý jsou zrovna pod palbou vládních sil, a tak pokračují v mobilizaci a výcviku dobrovolníků.

Petro Porošenko
8.6.2014 22:00   |  

„Měli bychom v tomto (příštím) týdnu ukončit palbu,“ uvedl Porošenko po schůzce se členy kontaktní skupiny - ruským velvyslancem Michailem Zurabovem, ukrajinským velvyslancem v Berlíně Pavlem Klimkinem a představitelkou Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) Heidi Tagliviniovou. Porošenko vybídl ke každodenním setkáním této skupiny, aby se koordinovaly kroky k mírovému urovnání na východě Ukrajiny.

Separatisté: Pochybujeme, že by chtěl Porošenko stáhnout vojska

„Každý den, kdy umírají lidé, každý den, kdy Ukrajina platí tak vysokou cenu, je pro mne nepřijatelný,“ zdůraznil prezident v prohlášení. S tímto cílem je podle Porošenka nezbytné především obnovit fungování státní hranice, aby bylo možné zaručit bezpečnost každému Ukrajinci žijícímu v Donbasu, a to bez ohledu na jeho politické názory.

Vedení povstalecké a nikým neuznané Doněcké lidové republiky podle ruského serveru newsru.com Porošenkovi nevěří a pokračuje v mobilizaci sil. „Nevíme, co přesně řekl Porošenko o přerušení bojových akcí, ale je pochybné, že by stáhl vojska. Slavjansk ostřelovali z raketometů, pokračují boje v Kramatorsku,“ řekl místopředseda povstalecké vlády Andrej Purgin. V Doněcku tak nadále trvá mobilizace a výcvik dobrovolníků, bránících město před ukrajinskou armádou.

Dosavadní účet? Stovky mrtvých

Proruské povstání na východě země, které podle Kyjeva řídí Moskva, a „protiteroristická operace“ ukrajinských vládních sil si během dvou měsíců bojů podle odhadů vyžádaly stovky životů, jak rebelů a vojáků, tak civilistů. Separatisté nadále kontrolují Doněck a Luhansk, dvě velká města v průmyslovém srdci země, Donbasu, jakož i část hranice s Ruskem.

Porošenko se v pátek, na okraji oslav vylodění v Normandii, krátce sešel s ruským prezidentem Vladimirem Putinem, s nímž se dohodl na rychlém obnovení rusko-ukrajinských jednání v Kyjevě. Na sobotní Porošenkově inauguraci už bylo Rusko zastoupeno velvyslancem.

Moskva až dosud odmítala uznat nové ukrajinské vedení, nastolené v Kyjevě po únorovém svržení proruského prezidenta Viktora Janukovyče, a označovala nový ukrajinský režim za nelegitimní.


Čtěte také:

Porošenko vyzval povstalce ke složení zbraní a nabídl amnestii

Porošenkovy mírové plány? Nadějné, tvrdí Rusko

Autor: pav

Komentáře

Čtěte také

Chovanec žádá miliardy na zvýšení bezpečnosti. Máte rezervy, reagoval Babiš

Chovanec žádá miliardy na zvýšení bezpečnosti. Máte rezervy, reagoval Babiš

Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) požaduje tři miliardy korun navíc na navýšení počtu policistů a boj proti terorismu. ČSSD považuje bezpečnost za prioritu při sestavování… více

Mobilní web